Cesty v lete sú hustejšie. Pribúda výletníkov, hrajúcich sa detí, prázdninujúcich cyklistov, či dovolenkujúcich motorkárov. S prítomnosťou zraniteľných účastníkov v cestnej premávke treba rátať.
TRENČÍN. V lete pribúda na cestách cyklistov všetkých kategórií. Ako hovorí súdny znalec z odboru cestnej dopravy Marko Pribula, je prospešné o nich vedieť viac, pretože sú veľmi rizikovou kategóriou. „Každý z nich sa pohybuje po makro a mikrovlne. Pre bežného vodiča to znamená, že človek na bicykli dokáže priečne veľmi rýchlo vybočiť až 1,5 metra od ideálne zamýšľanej stopy.“
Cyklista pri obzeraní sa zatáča do strany
Čím je cyklista menej skúsený, tým je vyššia pravdepodobnosť vybočenia a aj väčšia amplitúda. To sa týka najmä detí a starých ľudí. Cyklista podľa slov znalca pri obzeraní sa za seba cez rameno vždy zatáča do tej strany, kam otáča hlavu. Predchádzať cyklistov by sme preto mali s bočným odstupom najmenej dva metre. „Pred predchádzaním cyklistu zavčasu dajte znamenie o zmene smeru jazdy. Veľmi tým pomôžete vodičom za sebou. Vyhýbajte sa míňaniu s oproti idúcim vozidlom na úrovni cyklistu,“ hovorí Pribula.
Zomrel, lebo sa nevideli
Pre cyklistov je dôležité heslo „Vidieť a byť videný“. Pri zníženej viditeľnosti treba myslieť na osvetlenie bicykla a nosiť reflexné prvky. Reflexný pásik je najvhodnejšie mať na ľavom predkolení, kde sa pri pohybe nohy mení uhol dopadu svetelných lúčov. „Spomínam si na nehodu, pri ktorej v hustej tme jazdili na neosvetlených bicykloch oproti sebe dvaja kamaráti. Vracali sa z diskoték v susedných dedinách. V strede cesty sa hlavami, samozrejme bez ochranných prilieb, zrazili tak nešťastne, že jeden z nich na následky zranení zomrel.“
Predvídavosti nikdy nie je dosť
Veľmi zraniteľnou kategóriou účastníkov cestnej premávky sú chodci, zvlášť deti, starí ľudia a opilci. Ako hovorí znalec, šesťročné dieťa dokáže bežať rýchlosťou 3,5 až 4 metre za sekundu. Pre vodiča bez predvídavosti to prestavuje obrovské nebezpečenstvo. „Polovicu jazdného pruhu, zväčša širokého štyri metre, prebehne dieťa za približne polovicu sekundy. To je tak krátky čas, že vodič nestačí ani zareagovať.“ V tejto súvislosti znalec pripomína veľmi dôležitú a výnimočnú výsadu súdov, ktoré pri vynášaní rozsudku berú do úvahy všetky okolnosti prípadu. Jednou z najvážnejších je zraniteľnosť účastníkov kolízie. „Predvídavosti nikdy nie je dosť, zvlášť pri deťoch a starých ľuďoch. Chodci, noste reflexné prvky, zvlášť pri pohybe večer a v noci vo väčších skupinách a pri návratoch zo zábavných akcií,“ apeluje súdny znalec.
Alkohol na motorku nepatrí
Samostatnou kategóriou sú pre znalca motorkári, pričom ich delí na dve skupiny - pohodových chopristov a jazdcov na športových rakvách. „Neodporúčam sadať si na motocykel bez patričného výstroja a už vôbec nie pod vplyvom alkoholu alebo práškov. Je veľmi smutný pohľad na zdravé, ale už mŕtve telo dvadsaťročného mladého muža ležiace v štvorlitrovej kaluži krvi, ktorý riadne posilnený alkoholom po koncerte takmer v centre mesta vo vysokej rýchlosti o 40 centimetrov nedokázal minúť strom. Za chvíľkovú ľahkovážnosť zaplatil vlastným životom,“ hovorí Pribula a pridáva ešte jeden príklad zo svojej praxe. „Mladík, vracajúci sa domov po niekoľkodňovom a nočnom prevádzkovaní stánku na festivale, upadol v dôsledku únavy do krátkeho mikrospánku. Prešiel do protismeru, kde vošiel medzi pohodovo jazdiacich chopristov rýchlosťou asi 70 kilometrov za hodinu. Všetko sa udialo tak rýchlo, že motorkár sa nestačil a ani nemohol vyhnúť čelnej zrážke a na mieste zomrel.“