1. Na svojej webstránke trenčiansky RÚVZ uverejňuje pravidelne informácie o výskyte infekčných ochorení v regióne Trenčín. Medzi nimi sa objavuje aj infekcia baktériou E. coli. O aké ochorenia ide?
Baktéria Escherichia coli je súčasťou bežného osídlenia ľudského hrubého čreva mikroorganizmami. Takéto jej kmene spôsobujú ochorenia zriedkavo. Infekcie vyvolávajú patogénne kmene, ktoré sa od nepatogénnych odlišujú prítomnosťou takzvaných faktorov virulencie. Ochorenia postihujúce črevný trakt vyvolané E. coli sa najčastejšie vyskytujú u malých detí a práve takéto ochorenia zvyčajne zaznamenávame aj my.
2. Baktéria E. coli má teda podľa vašich slov veľa podtypov. Ktorý z nich spôsobil epidémiu v Nemecku?
Epidémiu, ktorá vypukla v Nemecku spôsobuje toxín produkujúca Escherichia coli s označením O104:H4. Patrí do skupiny patogénnych kmeňov, vyvolávajúcich závažné črevné a systémové ochorenia u ľudí. Je známych okolo dvesto rôznych E. coli, ktoré produkujú toxín a z nich viac ako sto môže vyvolať ochorenia u ľudí.
3. Možno očakávať, že sa epidémia rozšíri aj k nám? Aká prevencia je najlepšia?
Nie je vylúčené, že sa môže aj v Slovenskej republike vyskytnúť prípad alebo prípady importovania nákazy patogénnym kmeňom E. coli 0104:H4. Dôležité je dodržiavanie základných preventívnych opatrení pri príprave jedál a najmä dodržiavanie hygieny rúk.
Prevencia pred črevnými infekciami, vrátane ochorenia spôsobeného E.coli:
1. V prípade živočíšnych produktov uprednostňovať tepelne spracované potraviny, napríklad pasterizované mlieko pred surovým. Potraviny konzumované v surovom stave dôkladne umyť.
2. Pri tepelnom spracovávaní dôkladne prevárať, dosiahnuť minimálne 70 °C počas 20 minút vo všetkých častiach potraviny.
3. Konzumovať jedlo čo najskôr po jeho príprave.
4. Správne skladovať potraviny. Chybné je uložiť väčšie množstvo ešte teplého pokrmu do chladničky. V strede pokrmu môže zostať dlho teplota, pri ktorej dochádza k množeniu baktérií.
5. Uvarené pokrmy pred konzumáciou dôkladne zohriať.
6. Zabrániť pomiešaniu očistených produktov neočistenými, uvarených potravín so surovými. Zabrániť kontaminácii znečistenými kuchynskými pomôckami ako sú dosky na krájanie, nože a podobne.
7. Dodržiavať zásady umývania rúk pred a v priebehu prípravy jedál. Ruky si môžeme skontaminovať aj dotykom s domácim zvieraťom.
8. Dodržiavať čistotu prostredia učeného na prípravu jedál.
9. Chrániť potraviny a zvlášť hotové pokrmy pred hmyzom a hlodavcami, ktoré môžu prenášať mikroorganizmy schopné vyvolať ochorenie.
10. Ku kontaminácii zeleniny a ovocia môže okrem priamej kontaminácie pestovateľských plôch hnojením pri pestovaní dôjsť aj nepriamo, aerosolom kontaminovanej vody, prachom zo živočíšnej výroby, skládok, prípadne čističiek odpadových vôd alebo divo žijúcimi zvieratami. Preto je dôležité dôkladné umývanie ovocia a zeleniny pred krájaním, šúpaním a aj varením.
11. Najrizikovejšia zelenina je listová, vzhľadom na tvar plodov, neodporúča sa jej konzumácia v surovom stave, ak nevieme zaručiť jej dôkladné umytie.
(SL)