HORNÉ SRNIE. Kto ide okolo, musí si ich všimnúť. Drevený vodný mlyn vo Vláre približne v strede obce stráži vodník a dozerá na dvojicu chlapov, ktorí sa snažia rozpíliť kus dreva. „Je to atrakcia pre celú dedinu. Zastavujú sa tu Nemci, Česi, rakúske autá, fotia si to na mobil a často vojdú priamo do rieky a fotia,“ hovorí Viliam Jackovič z Horného Srnia. Otec jedného z mladých tvorcov, ktorí atrakciu vymysleli a postavili, chalanov chváli – „Je to lepšie ako by mali len tak kdesi sedieť pri pive.“
Juraj Svedek (23), Daniel Jackovič (22) a Marek Chlebana (23) bývajú na brehu nad riekou. Mlyn s vodníkom spravili ešte minulý rok. Už ako deti robili vo vode malé mlynčeky, teraz sa rozhodli urobiť niečo väčšie. „Nech majú radosť aj dnešné decká,“ hovorí Juraj. K mlynu tento rok pridali dvoch drevorubačov. „Keď už sa mlyn točí, tak nech aj vyrába elektrinu, drevorubači pília a v noci im navyše svetielkujú oči,“ smeje sa Juraj.
Pre figuríny najskôr pozvárali konštrukcie z roxorov, obalili ich do handier a obliekli do starých veci, čo našli na povale. Vodník má sako, pilčíci montérky, ktoré už boli na vyhodenie. Ostrovček, na ktorom stoja, vytvorili sami. Nanosili kamene, položili drevené palety a prikryli ďalšími kameňmi. Ako hovorí Juraj, veci nebolo problém zohnať. Každý niečo nepotrebné doma našiel. Píla, hoci vyzerá ako pravá, nie je originál. „Chodia sa tu kúpať aj malé deti, vyrezali sme ju z plastu, aby si neublížili,“ vysvetľuje Juraj.
Nevýhodou je, že keď veľmi prší, mlyn musia z vody vytiahnuť. Voda sa vie zdvihnúť aj o pol metra, dielo by vzala so sebou. „Musíme to urobiť veľmi rýchlo, keď ho ale skladáme na vodu, trvá nám to aj tri hodiny, všetko sa musí znovu nastaviť, kamene bývajú po veľkej vode rozhádzané a s tým je babračka.“ Juraj niekedy odbehne aj z práce, len aby mlyn zachránil.
Keď je pekné počasie, traja susedia si večer sadnú na breh a dívajú sa na svoje dielo. Možno na ďalšiu sezónu opäť niečo vymyslia.