Trenčín eviduje dve veľké čierne skládky na území mesta. Obe sú na skromných pozemkoch. Prípad už rieši Obvodný úrad životného prostredia.
TRENČÍN. V meste je viacero lokalít, ktoré občania menia na smetiská. Ide nielen o mestské alebo verejné priestranstvá, ale aj súkromné pozemky. Zo zákona je za odstraňovanie skládok, kde sa nezistí pôvodca odpadu, alebo nie sú na súkromnom pozemku zodpovedné mesto a to aj likvidáciu platí.
Na majiteľov súkromných pozemkov by malo platiť mestské nariadenie o čistote a poriadku v meste. Podľa neho sú majitelia zodpovední za také užívanie ich pozemkov a nehnuteľností, aby nedochádzalo k ich zaburiňovaniu, zriaďovaniu nelegálnych skládok odpadov, alebo k inému znečisťovaniu. Ak majitelia nezabránia, aby na ich pozemkoch vznikli čierne skládky, môžu dostať pokutu.
Mesto rieši momentálne dva prípady
Podľa hovorcu Richarda Nemca, mesto evidovalo tento rok štyri čierne skládky na súkromných pozemkoch, z ktorých dve už odstránili. Zostali dve, jedna je na Armádnej ulici a druhá v Zámostí, v areáli futbalového štadiónu. „Obe rieši už Obvodný úrad životného prostredia,“ povedal.
Podľa vyjadrenia Eriky Kostkovej z Krajského úradu životného prostredia, v prípade skládky na Armádnej ulici prebiehajú rokovania medzi zástupcami spoločnosti Byvyserv, Urbárskej obce Kubra - Trenčín, pozemkového spoločenstva a mestom. zástupca mesta Trenčín a z ich strany je záujem skládku zlikvidovať.
Na vznik druhej skládky vedľa futbalového ihriska na Veľkomoravskej ulici za mostami, upozorňovali občania mesto už pred šiestimi rokmi, kedy tam začali ešte len pribúdať menšie kopy najmä stavebnej sute, vyradenej počítačovej techniky a nechýbali ani firemné písomnosti, dokumenty či domonca faktúry.
Mesto ešte v roku 2007 tvrdilo vo svojich vyjadreniach, že mestskí policajti nekompromisne priestupcov pokutujú. Za celé roky však skládka utešene rástla a dnes pokrýva väčšiu časť bývalého škvárového tréningového ihriska vedľa futbalového štadiónu. Situáciu riešilo mesto až o niekoľko rokov neskôr. Na jeseň 2010 postúpilo podnet na riešenie nelegálnej skládky odpadu na pozemku bratislavskej spoločnosti v katastrálnom území Zlatoviec Obvodného úradu životného prostredia.
„Hoci je možné, že skládka vznikla už v roku 2006, úrad nezaznamenal žiadny iný podnet na preskúmanie až do spomínaného dátumu,“ uvádza Kostková. Vlani v októbri nasledovala obhliadka nelegálnej skládky a prísľub od zástupca vlastníka pozemku, že bude informovať ako majiteľ skládku odstráni a zabráni jej ďalšiemu šíreniu. Takmer deväť mesiacov sa zase nič nedialo a úrad opäť vyzval vlastníka, aby oznámil, ako zabezpečí odstraňovanie skládok a zabráni ich ďalšiemu šíreniu. „Odpoveď očakávame do 30. júna,“ konštatuje Erika Kostková z Krajského úradu životného prostredia.
Čierne skládky nie sú neobvyklé aj v centre
Okrem týchto skládok pripúšťa mesto, že na jeho území sa nachádza aj niekoľko nelegálnych skládok menších rozmerov. „Ide o skládky drobného stavebného odpadu ale aj, zmesového komunálneho odpadu, nadrozmerného odpadu na ihrisku. Skládky popri železničnej trati nahlasujú aj železničiari,“ skonštatoval hovorca mesta Trenčín Richard Nemec.
Prvým krokom mesta po ohlásení skládky je podľa Nemca zistenie pôvodcu skládky, ďalej rozhoduje na koho pozemku sa skládka nachádza a o aký druh odpadu ide.
Pôvodcu odpadu na verejných pozemkoch sa väčšinou nepodarí nájsť a pokutovať môžu mestskí policajti len toho, koho priamo nachytajú pri vyhadzovaní odpadu. Likvidácia je povinnosťou mesta, ktoré náklady aj hradí zo svojho rozpočtu.
„Vlani mesto odstránilo jednu rozsiahlu skládka pri lezeckej stene za plavárňou a osem menších, napríklad pod cestným mostom, na Východnej ulici, pri garážach na Bezručovej ulici, na ulici gen. M. R. Štefánika – ulička pod Brezinou,“ vymenoval hovorca.
„Ak ide o súkromný pozemok, mesto vyzve vlastníka, aby ju odstráneniu. Úspešnosť je pomerne vysoká a na výzvu väčšinou podnikatelia i občania zareagujú,“ tvrdí Nemec.
Pokiaľ ide o skládku nebezpečného či iného ako komunálneho odpadu, riešenie „čiernej“ skládky postupuje mesto na Obvodný úrad životného prostredia v Trenčíne.
Ľuboslava Sedláková