Druhý ročník Paralympijského dňa Paráda spojil 4. júna na Zelenej vode puto medzi zdravotne postihnutými a zdravými ľuďmi.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Celodenný program v rekreačnom stredisku pri Novom Meste sa niesol v znamení netradičných športov i kultúry. Deti si prišli na svoje na stanoviskách s hrami, dospelí sa naučili zaujímavé hry ringo i bocciu, vyskúšali si lukostreľbu, streľbu zo vzduchovej pušky i jazdu na vozíčku. Nechýbali koncerty napríklad Katky Koščovej, na akciu prišli aj športovci Marcel Hossa, Branko Radivojevič i členovia zlatého štvorkajaku.
Na vozíčkoch sa dá aj skvele tancovať
Dvojici tanečníkov Helene Kašickej a Milanovi Berkovi nesťažili ani invalidné vozíčky cestu za titulmi dvojnásobných vicemajstrov sveta. „Tancujem tri a pol roka. Od malička som chcela byť baletka alebo krasokorčuliarka,“ prezradila Košičanka Helena, ktorá od detstva trpí nevyliečiteľnou lámavosťou kostí. Najskôr začínala na benefičných koncertoch, potom prišlo osudové stretnutie s tanečným partnerom Milanom. Pri tanci podľa jej slov nerozhoduje iba skvelá technika. V súťažiach vozičkárov je to aj o emóciách a o ľudskom súzvuku. Láska k tancu dokáže poraziť aj komplikácie spôsobené s obmedzením pohybu. „Najhoršia je oblasť krížov a brucha. Tieto partie veľmi málo využívam, mám deformované kríže. Na začiatku som s tancovaním chcela niekoľkokrát skončiť,“ priznala. V súťaži prekonáva aj bolesti, vidina víťazstva ich dokáže potlačiť. Slovenskej dvojici, ktorej cieľom je titul svetového šampióna, sú najväčšími súpermi tanečníci z Ruska, Bieloruska, Poľska, Mexika i Brazílie.
Mnohí z návštevníkov Parády zažili pocity autistov
Pobyt v netradičnej obrovskej špeciálnej gumenej guli Water Ball s dvaapolmetrovým priemerom ponúkol návštevníkom Parády možnosť zažiť imitované pocity uzavretého sveta autistov. Gule testovali pred ich zaradením na trh nemeckí vojaci. „Guľu využilo vyše sto ľudí. Bol to pre nich nový zážitok,“ povedal Roman Uhrecký, predseda Spoločnosti na pomoc osobám s autizmom v Novom Meste. Vnímanie absolútnej izolovanosti od okolitého sveta, nemožnosť komunikácie a nepreniknuteľné ticho mnohých veľmi prekvapili. „V Novom Meste žije v súčasnosti šesť autistických detí, na Myjave je ich päť. Počet autistov na Slovensku sa neustále zvyšuje. Je to spôsobené aj lepšou diagnostikou,“ informoval Uhrecký.
Rodičia spolupracujú aj v rámci celej Európy a plánujú množstvo spoločných akcií aj počas letných prázdnin.
Skauti ponúkli historickú hru ringo
Rekreačnou hrou, ktorá sa hrávala na zaoceánskych parníkoch už na začiatku dvadsiateho storočia, sa na Paráde prezentovali novomestskí skauti. Nad hlavami súťažiacich lietali ponad sieť neustále dva krúžky z pevnej gumy. Ringo bolo ukážkovou hrou aj na olympiáde 1968 v Mexiku. Hrávali ho aj československí letci počas druhej svetovej vojny. „Na ihrisku podobného volejbalovému hrajú štyria hráči proti štyrom. Volejbalovú techniku však nikto nemusí ovládať. Princíp je taký, že krúžok nesmie padnúť na zem,“ vysvetlil Adrián Dedík, náčelník skautov v Novom Meste. Obe strany podávajú súčasne, nahrávať sa nesmie a s krúžkom sa môže urobiť iba jeden a pol kroka. Krúžok sa potom okamžite prehadzuje na druhú stranu a počíta sa do pätnásť. „Je to ideálna kolektívna hra na odreagovanie detí i dospelých. Rozvíja postreh, rýchlosť reakcie, priestorovú orientáciu, vôľu, obratnosť a fyzickú kondíciu. Je to aj šport vhodný aj pre telesne postihnutých ľudí,“ dodal Dedík.