TRENČÍN. Tohtoročná edícia projektu Čítajme si prilákala v Trenčíne ku knihám 1278 detí. Desiatky slovenských miest sa v posledný májový deň odeli do rozprávkových farieb. Štvrtý ročník detského čitateľského maratónu tradične zastrešila Linka detskej istoty pri SV Unicef. V Trenčíne ho koordinovala Verejná knižnica Michala Rešetku.
Cieľom projektu Čítajme si je poukázať na význam literatúry a inšpirovať detského čitateľa. „V stanovenom šesťhodinovom limite sa deti po celom Slovensku zapájajú čítaním jednej strany z vybranej knihy. Vďaka spolupráci s trenčianskymi základnými školami sme na všetkých pobočkách privítali spolu takmer 1300 žiakov. V oddelení pre deti a mládež najviac upútali príbehy nenapraviteľného Grázlika Gaba od spisovateľky Francesci Simon,“ prezradila knihovníčka Katarína Galádová. Ako doplnil jej kolega Peter Monček, v pobočke Opatová nad Váhom maratón tento raz presunuli z knižnice poza školu. Čarovnú atmosféru si najmenší čitatelia vychutnávali na deke pod orechom s knižkou Človiečikove dobrodružstvá. Kúzlo písaného slova pomáha účastníkom každoročne objaviť krstná mama projektu prozaička Oľga Feldeková. Jeho stúpajúcu tendenciu potvrdil rekordný počet záujemcov. Do čitateľského maratónu s prívlastkom 2011 sa na Slovensku aktívne zapojilo 30 480 detí vo veku od 6 do 15 rokov.
Najmenší novomestskí čitatelia vytvorili rekord
Populárneho celoslovenského podujatia sa novomestské deti zúčastňujú od roku 2009. V utorok 31. mája čítali od ôsmej do pätnástej hodiny knižky slovenskej autorky Gabriely Futovej. Cieľom akcie je podpora čítania a snaha o zvýšenie popularity literatúry. Do Riznerovej knižnice prišli dopoludnia triedne kolektívy, poobede ich v maratóne vystriedali jednotlivci. Najmladšími boli tretiaci, najstaršími deviataci. Počtom 125 vytvorili rekord. „V minulých ročníkoch organizátori podujatia určili autorov kníh, ktoré sa v maratóne čítali. V tomto roku vyberali samotní knihovníci. Gabrielu Futovú poznajú deti všetkých ročníkov základných škôl,“ zdôvodnila výber autorky pracovníčka knižnice Alena Ábelová.
Úlohou každého z malých čitateľov bolo prečítať jednu stránku z určenej knižky. Ak im šlo čítanie ťažšie, organizátorky podujatia im úlohu mierne zjednodušili. „Vybrali sme pre nich stránku, kde bola ilustrácia alebo obrázok,“ povedala Ábelová.
Kedysi mali deti menej možností
V školách klesá počet žiakov, čo sa odzrkadľuje aj na nižšom počte čitateľov. Tí, ktorí sa do knižnice zapíšu, čítajú však zvyčajne veľa. „Pred dvadsiatimi rokmi vychádzalo aj menej titulov kníh, deti mali menej možností,“ zaspomínala si Ábelová. Súčasné deti čítajú najviac knižky o čarodejniciach a upíroch.
Medzi čitateľmi tvoria výrazne silnejšiu skupinu dievčatá, ktorým je určená aj väčšina titulov. Podľa slov knihovníčky je málo chlapčenskej literatúry. „Aj knihy s vedeckofantastickým námetom sú orientované na dievčenské hrdinky,“ potvrdila Ábelová. Jednotkou medzi detskými autormi je Rakúšan Thomas Brezina, obľúbený je stále aj Alfred Hitchcock. Zo slovenských autoriek „letí“ najviac Gabriela Futová. Štvrtáčka Nina Haluzová číta najradšej Klub záhad Thomasa Brezinu. Obľubuje aj bosorácku tematiku a Tigrí tím. „V knižnici som aj dvakrát do týždňa. Naposledy som si na mesiac vypožičala jedenásť kníh. Najlepšia je Monštrum z Dračieho jazera,“ usmiala sa Nina. Jej kamarátka Viktória Kotlárová (10) navštevuje knižnicu od tretej triedy.
Vyhľadáva tvorbu Ľudmily Podjavorinskej a britských autorov. „Najviac mám rada dievčenské príbehy a knižky o deťoch a zvieratkách,“ zdôverila sa. Dobrodružné príbehy a detské horory nadchli zase desaťročnú Simonu Kraiselovú.