KOČOVCE/RAKOĽUBY. Sezóna tu začala v sobotu 4. júna a hneď v prvý deň na dvadsaťpäťhektárovú plantáž nabehli samozberači.
„Záujem o samozber z roka na rok rastie,“ hovorí majiteľka Monika Dobrodenková. „Jahody pestujeme už takmer pätnásť rokov, ale takto sezónu otvárane iba po druhý raz,“ hovorí Monika Dobrodenková.
Na slávnostné otvorenie okrem jahodových dobrôt, koktailu, koláča zabezpečili aj celodenný program určený najmä pre deti. Tie mohli súťažiť v zábavných športových hrách, skákať na trampolíne, povoziť sa na somárikoch. Prišli im zahrať a zatancovať malí folkloristi. Z podujatia chcú urobiť tradíciu.
Jahodová sezóna trvá štyri až päť týždňov
Ako spomína s manželom chodili cez prázdniny ako študenti poľnohospodárskej školy brigádovať na jahodové plantáže do Anglicka. „Tam sme videli, ako sa pestujú a najmä sa predávajú,“ spomína Monika. Keď začali pestovať jahody, zamýšľali sa aj nad tým, ako čo najlepšie dostať tovar k zákazníkom. „Začali sme u nás ako prví baliť jahody do polkilových misiek,“ opisuje Monika Dobrodenková.
Najväčším škodcom jahôd je totiž počasie
Už od polovice mája chodia na pole pozerať, či už začínajú dozrievať. „Keď dozrie prvá jahoda, rozkrájame si ju a všetci ochutnáme,“ povedala Monika
Celoročná snaha sa zúročí v jeden mesiac. „Tento rok nám na začiatok mája lejak zničil časť úrody,“ skonštatovala Dobrodenková.
Po skončení sezóny, ktorú očakávajú okolo 20. júna, však kolotoč prác na jahodových plantážach nekončí. „Nastáva odburinenie, zakladá sa ochrana na ďalší rok, aby porasty boli zdravé. Tie meníme každé tri roky a sadbu máme z Holandska.“
Jahôd nie sme nikdy prejedení
Ako prezradila, nemá žiadne špeciálne recepty na jahody. „Najradšej máme jednoduchú pochúťku. Jahody, kyslá smotana s cukrom a piškóty to sa všetko striedavo navrství a dá schladiť na 24 hodín do chladničky. Je to jednoduché, výborné a osviežujúce,“ dodala.