Letná atrakcia mesta, vodník Valentínna Štúrovom námestí, bude opäť chrliť vodu. Postarali sa o to občania, ktorí urobili zbierku.
TRENČÍN. Podľa vyjadrenia mesta najznámejšia ale aj najpopulárnejšia fontána Vodník začne opäť fungovať. Mesto ju plánovalo nechať celé leto nefunkčnú, rovnako ako aj ďalšiu fontánu pri parku a tri pitné fontánky v meste. Dôvodom bol zlý finančný stav mesta a dlhy.
Výdavky na prevádzku všetkých fontán v meste, vrátane vodného a stočného, mzdových nákladov a údržby boli vlani takmer 23-tisíc eur, pričom podstatná časť peňazí smerovala do prevádzky vodníka.
V jeho prípade „vyrábala“ vysoké výdavky najmä spotreba pitnej vody. Aj napriek čiastočnej cirkulácii pri prevádzke dochádzalo k jej značným stratám. Systémom pretieklo denne podľa vyjadrenia Petra Kubinského, z mestskej organizácie, denne okolo dvadsať kubíkov vody. Toto množstvo zodpovedá bazénu o priemere 5x4 metre naplneného vodou do výšky metra. Vlani fungovala fontána 183 dní a minula 3660 kubíkov vody.
Ľudia boli z vypnutia vodníka sklamaní, rozhodnutie mesta kritizovali aj miestni podnikatelia, ktorí tvrdili, že ani domáci či turisti už nebudú mať dôvod chodiť do centra, ak sa vypnú aj takéto atrakcie.
Občania sa rozhodli finančnou zbierkou činnosť fontány obnoviť. Ako povedal jeden z organizátorov zbierky Martin Barčák, ozvalo sa mu množstvo ľudí, išlo o spontánnu reakciu. „Chceme vrátiť život a kultúru do centra mesta,“ vyjadril sa Barčák s tým, že spustenie fontány by chceli stihnúť do prázdnin, ale možno sa im podarí aj skôr, už do budúceho týždňa.
„Ide však o širší rozsah prác,“ dodal. Pre zlepšenie bezpečnosti chcú upraviť kamene vypieskovaním tak, aby sa ich povrch zdrsnil. Barčák ponúkol, že zabezpečí pravidelné čistenie od rias, na ktorých sa šmýkalo a boli príčinou častých úrazov detí.
Ako povedal primátor mesta Richard Rybníček peniaze zo zbierky použijú aj na prehĺbenie studne, ktorá je podľa odborníkov len niekoľko metrov pod už vybudovanou, ale nefunkčnou studňou.
„Tiež chceme, aby sa voda vracala späť do vnútorného obehu fontány. Takýmito úpravami predpokladáme, že sa náklady na jej prevádzku znížia viac ako desaťnásobne, čo už je aj pre mesto prijateľná položka,“ dodal Rybníček.