TRENČÍN. Dejovú líniu románu výrazne ovplyvnil autorov pobyt v kolíske starovekej civilizácie. Kód 9 vyvoláva nevídanú diskusiu. V jeho obsahu sa snúbi viacero fenoménov -láska, priateľstvo, viera, sloboda, či politika. K základným odkazom však patrí hľadanie pravdy. Kniha má dvoch hlavných hrdinov. Zachytáva putovanie súčasníka Michala zo starého čínskeho Sianu cez Himaláje, Tibet, Nepál, údolie Gangy, Jeruzalem až do Ríma. Oproti nemu vo svojej historickej dobe zase putuje z Jeruzalema na východ Ježiš Kristus.
Fiktívny príbeh kontrastuje so zaužívaným výkladom evanjelií. Autor kriticky vystupuje voči pomerom v katolíckej cirkvi, resp. ostatných svetových náboženstvách. „Číslovka v názve vyjadruje ženu. Je to najdokonalejšie číslo desiatkovej sústavy, symbolizuje teda altruizmus a prinášanie nového života,“ vysvetlil Banáš. Ako dodal, zmyslom diela bolo zmapovať postavenie žien v jednotlivých spoločenských a náboženských systémoch od Ježišových čias. Michalovi pritom určil mysterióznu úlohu - opäť nastoliť rovnováhu medzi opačnými pohlaviami, ktorá sa za dvetisíc rokov dramaticky narušila v neprospech ženy.
Úspešný spisovateľ počas neformálnej besedy priblížil doterajšiu tvorbu a zároveň načrtol najbližšie plány do budúcnosti. O jeho kvalitách svedčí fakt, že román Zóna nadšenia si nedávno vydobyl popularitu aj na nemeckom trhu. Bývalý poslanec NR SR v sebe nezaprel ani zmysel pre humor.
Dojmy zo štvorročnej anabázy v slovenskom parlamente vystihol satirou Idioti v politike. Ako priznal, momentálne sa pripravuje na expedíciu do himalájskeho Kašmíru. Ešte pred Vianocami by Banášovi mala vyjsť ďalšia kniha pod názvom Sezóna potkanov, tento raz situovaná do hereckého a politického prostredia.