NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Bratia Antonín a Marcel Šimekovci nadviazali na slávny cirkusový rod s tristoročnou tradíciou. Napriek tomu, že predkom cirkus počas bývalého režimu dvakrát znárodnili, ich otec v roku 1993 tradíciu Cirkusu Tornádo obnovil.
Cvičenie opíc sa dedí z generácie na generáciu
Podobne je to aj s výcvikom koní, tiav, psov, medveďov i exotických šeliem. „Tejto činnosti sa venoval otec, dedko i pradedko. Ja som na nich nadviazal v pätnástich rokoch,“ hovorí Antonín Šimek. Opice chovajú od ich jedného roku, keď ich získali zo zoologických záhrad. Dnes má väčšina z opičiakov sedemnásť. Stádu opíc velí sedemnásťročný samec Jacko.
S výukou makakov je ideálne začať po prvom roku života. Vtedy začínajú vnímať pokyny trénera. Čím sú opice staršie, tým sú chápavejšie. Jednotlivé časti zostáv však treba donekonečna opakovať. Podľa ich učiteľa je to podobné ako s malým dieťaťom. „Stojky, kotúle i saltá začnú robiť iba vtedy, keď si vás opičky obľúbia, najedia sa z ruky a nechajú sa pohladiť. Nesmú sa báť a mať stres z ľudí,“ dodáva Antonín. Náročné cviky, ktoré opice predvádzajú, im častokrát predvedie sám. Trénujú ráno, na obed i večer.
Motivácia je sladká odmena a pohľadenie
Pätica makakov sa správa profesionálne. Bez piškót, bonbónov i čokolády sa ich cvičiteľ nezaobíde. Nič nebudú robiť „zadarmo“. „Základom je dennodenné opakovanie. Najskôr sa naučia sedieť, potom prídu na rad kotúle, neskôr aj stojky. Opice dokážu tancovať aj s bábikou a hojdať sa na hojdacom koňovi,“ prezrádza Šimek. Cirkusová hviezda Jacko na záver vystúpenia vojensky zasalutuje. Skupinu cvičených opičiek tvoria traja samci a dve samice. Šimekovci by chceli ich rady rozšíriť, odchov v domácich podmienkach sa im v poslednom období však nedarí. „V minulosti sme mali niekoľko mláďat, teraz sú už opičky postaršie. Bude to asi tým. Odchovať potomstvo v cirkuse je veľmi náročné,“ zdôvodňuje.
Makaky nie sú také múdre ako šimpanzy
Makak indický je opica, z krvi ktorej boli prvý raz určené krvné typy označované ako Rh faktory. Zďaleka však nedosahujú inteligenciu šimpanzov. „Šimpanz je ľudoop a spolupráca s ním je jednoduchšia. Chápe rýchlejšie. Makak je menší a menší je aj jeho mozog,“ potvrdzuje opičí cvičiteľ.
Vystupovanie šimpanzov v manéži bolo však už zakázané. S makakmi je spolupráca ťažšia a mávajú aj zlé dni. Vtedy odmietnu poslušnosť a cvičiť sa im nechce. „Niekedy nemajú náladu. Sú aj trošku rozmaznané. Sladkosť ich však obmäkčí,“ tvrdí Tonda. Porovnávať ochotu pracovať sa podľa pohlavia nedá. Rozhodujúca je povaha a charakter opice, ale aj výborný zdravotný stav. Choré bývajú niekedy aj opice. Neobchádza ich ani zápal pľúc a prechladnutie. „Sú z tropických krajín a musia mať teplo. Ak ochorejú, liečime ich antibiotikami. Tabletky dávame do banánu. Niekedy použijeme injekcie,“ dodáva Antonín Šimek.