TRENČÍN. Celkom 149 študentov maturovalo na Strednej umeleckej škole počas ich druhého maturitného týždňa. Prvý týždeň venovali svojim maturitným prácam. Teraz ich čakala povinná ústna skúška zo slovenčiny, cudzieho jazyka a z teoretickej časti odbornej zložky, ktorá obsahovala takmer všetky odborné predmety, ktoré sa učili počas uplynulých štyroch rokov.
Kým sa v ôsmich triedach striedalo v skúšaní celkom dvanásť maturitných komisií, na chodbách pred ich dverami sa zase striedali pozitívne a negatívne emócie. Ako však povedala predsedníčka komisie cudzích jazykov Mária Mäsiarová zo Strednej odbornej školy (SOŠ) stavebnej v Trenčíne, s odpoveďami mohla byť spokojná. „Počuli sme veľa kvalitných odpovedí. Aj keď umenie hovorí svojou rečou, je dôležité sa dohovoriť, vedieť si napríklad dohodnúť podmienky v zahraničí,“ povedala. Doplnila ju Mariana Jašeková zo SOŠ v Púchove, ktorá predsedala jednej z odborných komisií. „Stalo sa, že niektorí žiaci mali väčšiu trému, ale máme tú možnosť, že môžeme prihliadať na celé štúdium.“
Ústne maturity za ťažšie ako praktické považovala väčšina študentov. „V praktickej robíme náš odbor, to, čo nás baví, napríklad slovenčina asi robí každému problém. My radšej pracujeme a kreslíme,“ povedala študentka propagačnej grafiky Adela Režná. Maturitu vníma ako prvú najväčšiu skúšku, aká ich doteraz stretla. „Ale dá sa to prežiť, tiež som sa veľmi bála.“ Strach z toho, že nič nevie, mala pred skúškou Soňa Lišková. „Učila som sa, ale stres pracuje, je to divný pocit. Praktické maturity, to je to, na čo sme sem išli, ústne sú viac o faktoch, čo je náročné na učenie,“ povedala.
Študentka reklamnej tvorby Zuzana Antalová mala ešte v stredu ráno všetko pred sebou. „Polovica kamarátov už zmaturovala a ja som ešte len na začiatku. Je to divný pocit a je to oveľa väčší stres,“ povedala. Za menej náročné považuje praktické maturity. „Toto bolo ťažšie, lebo za týždeň sa naučiť toľko vecí a dobehnúť to, čo som nevedela, nedá.“
Celkom inak sa v tej chvíli cítil Martin Kopilec, študent technicko - informatických služieb. Mal už všetky odpovede za sebou a čakal na známku zo slovenčiny. „Bál som sa jej najviac, ale nakoniec to dopadlo celkom dobre a som spokojný,“ povedal. Ústne maturity boli pre neho v porovnaní s praktickými naopak ľahšie. „Keď vám náhodou niečo chýba, môžu vás učitelia nakopnúť a potom sa už rozbehnete. Na praktickej skúške robí študent všetko sám.“
V jeho odbore si tému praktickej maturity ťahajú študenti až v deň skúšky. „Je to asi najťažšia maturita, lebo do poslednej chvíle neviete, čo budete ďalších osem hodín musieť urobiť, či to bude praktická úloha z ekonomiky, technológií, administratívy, umelecké odbory si vyberajú tému sami a majú na to týždeň,“ povedal Martin. V jeho odbore maturovalo najviac študentov, druhým najpočetnejším bol odevný dizajn.