V priestoroch bývalých kasární sa ozývala streľba, zasahovali kukláči i jazdná polícia. Modelované zadržanie ozbrojeného páchateľa prilákalo na akciu Polícia deťom stovky divákov.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Modelované situácie zadržania ozbrojeného páchateľa, zákrok jazdnej polície na koňoch v horiacom i zadymenom priestore a zoskoky parašutistov prilákali na tradičné podujatie Polícia deťom stovky malých divákov. Obľúbená akcia sa konala 20. mája a po prvý raz uskutočnila v priestoroch bývalých kasární, kde dnes sídli Obvodné oddelenie Policajného zboru. Návštevníci podujatia si preto mohli prezrieť aj cely predbežného zadržania.
Nadchla ich streľba kukláčov a policajný pes
Streľba zo samopalov i pištolí a následné zaistenie nebezpečných páchateľov kukláčmi vyvolávali u malých šarvancov užasnuté pohľady. „Policajný psík bol neuveriteľne šikovný. Hneď dobehol páchateľa, zahryzol sa mu do ruky a kukláči ho mohli zneškodniť. Streľba zo zbraní môže byť zaujímavá,“ zdôveril sa šiestak Matej Ježko (12).
Predovšetkým chlapci sa bili o každé miesto v policajných autách, súboje sa zvádzali aj o jazdu v hasičských vozidlách. Hrdinami sa stali žiaci, ktorým sa podarilo ukoristiť prázdnu nábojnicu po výstrele zo samopalu. „Mne sa páčilo, ako hasiči hasili strechu. Chcem byť hasičom, láka ma nebezpečná práca na vysokozdvižnej plošine,“ tešil sa Andrej Rusňák (12). Podľa neho bola skvelá aj jazdecká polícia s odvážnymi koňmi, ktoré sa nebáli ohňa.
Predviedli sa takmer všetky policajné zložky
Ukážky práce so služobnými psami pri zadržaní ozbrojenca, zákroky Policajného pohotovostného útvaru z Trenčína i parašutisti z Aeroklubu z Dubnice nad Váhom spríjemnili žiakom celé dopoludnie. „Táto akcia prezentuje prácu policajného zboru. Je dobré, keď deti i dospelí vidia na vlastné oči, čo policajti robia. Je lepšie vidieť to na ukážkach ako v skutočnom živote,“ povedal Jaroslav Madara, riaditeľ Obvodného oddelenia PZ v Novom Meste.
Podľa slov krajského policajného riaditeľa Petra Müllera s deťmi treba pracovať a práve takéto akcie majú byť jednou z ciest v boji proti páchaniu trestnej činnosti. Svoje o tom vedia mestskí policajti. „Tínedžeri robia veľa priestupkov. Častokrát sú opití a robia vandalské činy po celom meste,“ potvrdil Marián Ovšák, náčelník novomestskej mestskej polície.
Nebojácne kone i zoskoky parašutistov
Pár koňov jazdnej polície sa nezľakol ani hustého modrého dymu a ohňa, ktoré s obľubou zakladajú futbaloví nespratníci. „Vhodné kone pre jazdnú políciu vyberáme po celom Slovensku. Vhodné sú tak jeden až dva koníky z desiatich. Dôležitý je aj zdravotný stav,“ informoval Peter Vavrek, inštruktor jazdnej polície v Bratislave.
Policajný výcvik koňa sa delí na tichý a hlučný a trvá tri mesiace. Kôň sa vtedy učí vnímať búchanie s obuškom i streľbu. Ťažké je naučiť ho inštinktívne nebáť sa ohňa.
„Ohne zakladáme najskôr na jednom mieste na zemi. Neskôr už na dvoch miestach a v poslednej fáze skáču nad oheň,“ vysvetlil Vavrek.
Ideálna príprava sa začína vo veku štyroch až piatich rokov, pokiaľ sa dá meniť povaha koňa. Policajné kone bývajú v službe aj po dvadsiatich rokoch. V Bratislave je jedným z najstarších dvadsaťtriročný jedinec.
Parašutisti skákali z výšky tisícdvesto metrov
Trojica výsadkárov pristála presne v strede bývalého vojenského nástupišťa. „Skákali sme z vyše kilometrovej výšky. Parašutistom som od svojej pätnástky. Prvý zoskok som absolvoval v roku 1965, dnes ich mám za sebou tritisícsedemsto. Pri prvom z nich som sa nebál tak ako počas druhého,“ prezradil Vojtěch Stříž z Hodonína, ktorý zažil aj zoskok z ôsmich kilometrov.
Deťmi obletovaní parašutisti potvrdili, že tento riskantný šport je spojený aj so zraneniami. „Mám za sebou niekoľko zlomenín nôh a výronov. Vôbec to však nevadí, je to obrovská záľuba,“ skonštatoval Stříž. Kvalita padákov sa neustále zlepšuje a dnes sa skáče s presnosťou dopadu na niekoľko centimetrov.