TRENČÍN. Predsedovia ôsmich samosprávnych krajov chcú zmeniť systém financovania vyšších územných celkov. Podľa predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Pavla Sedláčka je jeho súčasné nastavenie zraniteľné. "Celá sada kompetencií je posúvaná bez príslušného finančného krytia," povedal.
Županom najviac vyhovuje francúzsky model. "Vo francúzskej ústave je, že pokiaľ štát odovzdá regiónom kompetencie, musí ich odovzdať aj s peniazmi. Náš právny poriadok na toto nepamätá," skonštatoval Sedláček. Samosprávne kraje opakovane navrhujú vláde zmeniť systém svojho financovania, aby získali podiel aj z celkových daní. V súčasnosti totiž získavajú peniaze len z podielových daní a daní z motorových vozidiel. V˙oblasti financovania regionálnych samospráv pokračuje podľa trnavského župana Tibora Mikuša nepriaznivý trend, pretože vládna predikcia nárastu príjmov sa plní len približne na 40 percent.
Samosprávnym krajom tak chýbajú prostriedky, ktorých nedostatok sa prenáša do zdravotníctva a˙najmä do sociálnej oblasti. Aj preto chcú predsedovia VÚC iniciovať riešenie tohto problému na stretnutí s ministrom práce sociálnych vecí a˙rodiny Jozefom Mihálom.
Na dvojdňovom zasadnutí Združenia samosprávnych krajov SR (SK8) v Trenčíne si slovenskí župani a českí hajtmani vymenili informácie v oblasti zdravotníctva, školstva či rómskej problematiky. Rozvinúť chcú taktiež medzikrajovú dohodu o rozvoji Baťovho kanála do podoby medzištátnej, ktorú podľa Sedláčka podporuje ako ministerstvo zahraničia, tak aj ministerstvo vnútra a premiérka Iveta Radičová.
Župani taktiež trvajú na požiadavke, aby rezort dopravy spracoval legislatívne riešenie zákazu vstupu ťažkej nákladnej dopravy na cesty II. a˙III. triedy. Zhruba štvrtina týchto ciest je nadmerne ničená ťažkou kamiónovou dopravou, ktorá sa vyhýba plateniu mýta.