TRENČÍN. Pred schvaľovaním rozpočtu mesta hlavná kontrolórka Libuša Zigová neodporučila poslancom prijať pôvodný rozpočet. Primátor na to zareagoval tvrdením, že ho to šokuje a kontrolórka sa správa alibisticky a nekompetentne.
Kontrolórka vyčítala dva body, a to vysokú sumu za právne služby mesta, ktorú navrhoval pôvodný rozpočet vo výške 66 030 eur a zvýšenie mzdových nákladov na 105 percent napriek prepusteniu štyridsiatich zamestnancov. Výšku za právne služby napokon pozmeňovacím návrhom z dielne Smeru poslanci znížili na 40-tisíc eur.
Dôvodom je nárast odmien za prácu na dohodu. Tú začali pre mesto vykonávať blízki spolupracovníci primátora Richarda Rybníčka zo Slovenskej televízie.
Primátora tento postoj, ako povedal, šokuje. „Postavila to na dvoch bodoch, čakal som, že sa vyjadrí k rozpočtu ako k celku. Toto nie je dôvod, aby bol ohrozený rozpočet. Toto mesto ohrozujú dlhy stokrát viac ako peniaze za právne služby, ktoré potrebuje, lebo v opačnom prípade nám hrozia prehraté spory. Je to politický a umelo vyvolaný spor,“ povedal Rybníček.
Výšku sumy obhajoval tým, že mesto má súdne spory vo výške desať miliónov eur a akýkoľvek prehratý súdny proces môže znamenať nútenú správu. „Potrebujeme tvrdú obhajobu. Ľudia z STV sem prišli pomôcť mestu. S týmito ľuďmi, ktorí tú sú, to nezvládneme. Potrebujem pomoc a potrebujem ju od ľudí, s ktorými som zachránil STV v o niečo lepšej situácii, ako sa teraz mesto nachádza,“ skonštatoval.
Ako dodal, kontrolórka je za stav, v akom sa nachádza mesto, spoluzodpovedná. „Hasíme trochu aj jej problém, ktorý spôsobila. Nemôže sa tváriť, že tu nebola. Je tu od roku 2008 a nedokázala ustrážiť tie dlhy. Správa sa alibisticky a nekompetentne.“
Kontrolórka mu však odkazuje, že ona toto mesto neriadila. „Ja som kontrolný orgán, mesto riadi podľa zákona primátor a mestské zastupiteľstvo. Vylučujem spoluzodpovednosť za jeho terajší stav. Tak isto, ako neviem o mnohých krokoch terajšieho primátora, tak som to nevedela ani pri predchádzajúcom. Dostala som od zastupiteľstva úlohu kontrolovať a budem sa vyjadrovať k hospodáreniu,“ dodala.
Na svoju obhajobu môže predložiť viacero listov, ktoré zasielala bývalému primátorovi Branislavovi Cellerovi. V nich na situáciu s narastaním zadlženia mesta v druhej polovici minulého roka upozorňovala. Hlavného kontrolóra volí na šesť rokov zastupiteľstvo, to ho aj môže odvolať z funkcie. Taktiež ho môže poveriť vykonaním kontroly hospodárenia.
Úloha hlavného kontrolóra nadobúda na význame najmä v prípade, ak mesto ohrozí výška zadlženia do takej miery, že bude musieť zo zákona vyhlásiť ozdravný režim. Ten predchádza nútenej správe. Počas ozdravného režimu každé použitie finančných prostriedkov musí vopred písomne odsúhlasiť hlavný kontrolór.