TRENČÍN. Podľa demografickej analýzy, ktorú pre mesto vypracoval strategický manažér Eduard Poliak, už viac ako 15 rokov trvá v meste stav, že mladí ľudia odchádzajú a hľadajú svoju budúcnosť inde. „Tento trend môže byť pre mesto do budúcna pohromou," tvrdí Poliak.
Z podkladov pre nový územný plán a štatistických údajov vyplýva, že mesto Trenčín stárne. Počet ľudí v dôchodkovom veku pribúda dvojnásobne rýchlejšie oproti slovenskému priemeru z roku 2001. Spôsobuje to deficit v počte narodených detí, tých chýba až okolo štyritisíc, ale aj nepriaznivá emigrácia.
„Sme v situácii, kedy potrebujeme do Trenčína nalákať mladých ľudí. Chceme, aby sa aj Trenčania, ktorí boli nútení odísť za prácou, vrátili do svojho rodného mesta," skonštatoval primátor mesta Richard Rybníček.
Jedným z riešení je prilákať do mesta investície a ponúknuť ľuďom bývanie. V Trenčíne je paradoxne dostatok nových bytov, nie sú ale pre väčšinu dostupné. Mestu chýbala rozumná politika bývania, v súčasnosti uvažuje o modeli nájomnom bývaní. Podporuje súkromný projekt Idea Grande, podľa ktorého by malo v meste pribudnúť 700 bytov. Mesto chce 225 prenajímať. Poslanci zatiaľ o projekte nerozhodovali, z minulého programu zastupiteľstva ho stiahli.
O skúsenostiach nájomného bývania referoval na seminári, ktorý zorganizovalo mesto v piatok 13. mája, Alle Elbersa z Halandska. Pôsobí v spoločnosti, ktorá spravuje nájomné byty a už dvadsať rokov projektuje bývanie po celej Európe. Prednášku venoval nájomnému a hlavne sociálnemu bývaniu. Podľa neho na Slovensku žije v nájomných bytoch malé percento obyvateľstva, zatiaľ čo vo vyspelých krajinách sú to rádovo desiatky percent ľudí. Na Slovensku sú ľudia odkázaní hlavne na hypotéky.
Autor: ľs