TRENČÍN. Špeciálne centrum výnimočnosti NATO zamerané na zneškodňovanie výbušnín oficiálne začalo fungovať v Trenčíne. Pracovisko, ktoré zriadili ešte vlani v septembri, v utorok 17. mája slávnostne otvoril minister obrany Ľubomír Galko, za prítomnosti zástupcov NATO a viacerých veľvyslancov na Slovensku.
„Som hrdý, že toto centrum sa stalo skutočnosťou. Na Slovensku tak máme oficiálne, po prvý raz v histórii, priamo inštitúciu Aliancie," povedal minister.
Špecialisti NATO pod vedením Slovenska budú v Trenčíne najmä pripravovať ostatných pyrotechnikov a veliteľov zameraných na prácu s výbušninami. V súčasnosti už školia vojakov z Fínska, ich kurz bude trvať tri týždne. V prípade potreby budú trenčianski špecialisti ako konzultanti pre celé NATO. Pracovným jazykom v každom centre je angličtina. Centrum bude slúžiť všetkým krajinám Aliancie, tie budú spoločne aj jeho činnosť financovať.
V trenčianskom centre budú sústreďovať poznatky z operácií NATO, zo všetkých poznatkov budú viesť podrobnú databázu. Na ich základe vypracujú odborníci nové postupy pri odstraňovaní výbušnín. Tie uplatnia jednotlivé členské krajiny Aliancie v praxi pri vojenských operáciách, na súši i na vode, v interiéri i exteriéri, na zemi i pod zemou.
Minister Galko nevedel uviesť náklady na vybudovanie centra, jeho činnosť budú však financovať okrem Slovenska aj Česká republika, Francúzsko, Rumunsko. Zapojenie do projektu zvažuje Poľsko a Spojené štáty americké. Informácie však zo slovenského ako aj každého takéhoto centra môžu všetky krajiny Aliancie čerpať bez obmedzenia.
Centrá výnimočnosti začali členské krajiny Aliancie budovať po pražskom samite NATO v roku 2002. Trenčianske centrum pre oblasť výbušnín je v poradí šestnáste, každé má iné zameranie.
Prvé centrum vzniklo v Nemecku v roku 2005 a je zamerané na vzdušné sily. Ďalšie sú napríklad v Turecku, Estónsku. V susedných krajinách, v Maďarsku je centrum pre vojenskú medicínu a v českom Vyškove je centrum orientované na rádiologickú, biologickú a chemickú obranu.
Vybudovanie centra v Trenčíne od prijatia rozhodnutia po certifikáciu velením NATO trvalo takmer šesť rokov. Ako skonštatoval Galko, Slovensko sa tak stalo vedúcou krajinou Severoatlantickej aliancie pre zneškodňovanie výbušnín a následkov výbuchov.
Autor: ľs