NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Výstava Slovenský maliarsky akt znázorňuje ženy v umeleckých maliarskych aktoch slovenských umelcov zo zbierok Galérie Miloša Bazovského v Trenčíne. Druhá výstava predstavuje sklársku a maliarsku tvorbu mladej slovenskej umelkyne Petry Jureňovej Vlhovej.
Ako informuje na svojej internetovej stránke Galéria Bazovského, obe výstavy potrvajú v Novom Meste nad Váhom do 29. mája.
Dvadsaťpäť diel slovenských umelcov
Výstava pod názvom Slovenský maliarsky akt predstavuje 25 diel slovenských umelcov, ktorí sa vo svojej maliarskej tvorbe venovali aj ženskému aktu. „Ženy zobrazované do podoby aktu v umení nachádzame už od nepamäti. Počnúc pravekými Venušami sa objavuje v dejinách nepretržitý rad tiel zobrazujúcich nahé ľudské telo. K jeho ideálnemu zobrazovaniu sa hlásila antika, kde reprezentovalo spoločenskú predstavu krásy. Pokračovala v tom aj renesancia i barok, kde zobrazovanie aktu dosiahlo až neviazanú zmyslovú bujarosť,“ uvádza galéria.
Z dvadsiatichtroch umelcov sú zastúpené štyri ženské predstaviteľky, Viera Žilinčanová, Viera Kraicová, Běla Kolčáková a Eva Mišáková Abelová. Až na dve výnimky, každý z umelcov je na výstave zastúpený jedným dielom. Zaujímavé sú podľa kurátorov akty – gvaše Miloša Alexandra Bazovského, v ktorého tvorbe sa táto téma vôbec neobjavuje. Popri dielach z druhej polovice 20. storočia, ktorých autormi sú celoslovensky významní umelci, ako Bedrich Hoffstädter, Vincent Hložník, Imro Weiner Kráľ, Július Jakoby, či Ivan Vychlopen, sa na výstave objavujú aj domáci autori z trenčianskeho regiónu, ako Eva Mišáková Abelová a Rudolf Moško.
Inšpiráciu hľadá aj vo vlastnej fantázii
Petra Jureňová Vlhová sa tvorbe umeleckého a úžitkového skla venuje od strednej školy, ako vraví, vytvára dizajn na pomedzí voľného umenia. „Moje diela sú objektom pre potešenie oka a zároveň aj úžitkovými vecami, ktoré sa dajú použiť napríklad na slávnostne chvíle,“ hovorí autorka, ktorá svoje diela pravidelne vystavuje na Slovensku aj v zahraničí. Nápady čerpá najmä z prírody, z ľudí a vlastnej fantázie.
Do tvorby zapája aj vesmírne námety. Maľuje drahými kovmi, dvanásťpercentným zlatom a platinou. Okrem maľby na sklo, či sklenených šperkov sa venuje aj olejomaľbe. Obrazy sú podľa jej slov počiatkom tvorby, ktorá sa pretvára do skla. Profesionálnemu spracovaniu skla v jeho úžitkovej i umeleckej podobe sa venuje už od roku 1995.