NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Hru na sitar, ktorého vek sa odhaduje na vyše šesťsto rokov, nevyučuje na Slovensku a v Čechách žiadna umelecká škola. Vyznávačov hry na tento indický mnohostrunový nástroj však neustále pribúda. Jiří Dohnal (42) je jedným z trojice najlepších českých interpretov hudby na tento nástroj. Spolu s Irenou Hrabincovou koncertoval v Mestskom kultúrnom stredisku milovníkov hudby a poslucháčom predviedli hudbu, ktorá je v našich končinách viac ako netradičná.
Hru na sitar odišiel študovať až do Indie
Nástroj s 18 až 21 strunami a dlhý 135 centimetrov nie je jednoduché zohnať. „Sitary sa dajú občas kúpiť v Prahe. Najviac však vo Viedni a v Berlíne a cez internet až v Indii. Dielne sú najmä v okolí Bombai, Kalkaty a Dillí,“ prezradil Dohnal. Prvý raz sa so zvukom sitaru stretol v roku 1983. Už nežijúci Emil Pospíšil ho na koncerte v spoločnosti pesničkára Vláďu Mertu uchvátil magickou skladbou Astrológ.
Zlákali ho podivné podmanivé zvuky, ktoré z nástroja vychádzali. Dohnal začal hrať v roku 1992. „Po roku snaženia som odišiel do indického Udaipuru, kde som získal základy techniky hry,“ pokračoval. Poznal strunové nástroje, v minulosti hral na banjo i husle. Po niekoľkých rokoch sa vypracoval na absolútnu špičku. Dnes je jedným z dvoch Čechov, ktorí hru na sitar vyučujú. Okrem neho odovzdáva skúsenosti novej generácii Čech Láďa Brom a dvojica spoza oceána Američan a Kanaďan.
Podmanivá hudba sitaru uchvátila aj európsky a americký kontinent. Prisvojila si ju aj generácia hippies. Klasický nástroj mal ozvláštniť ich hudbu. „Keď hral slávny Ravi Shankar hippisákom, prvé im povedal, aby prestali šnupať a fajčiť. Toto nie je o drogách, ale o dobrej klasickej hudbe. Inak by nebol hral,“ usmial sa Dohnal. Mnoho „hippíkov“ práve kvôli nemu prestalo s drogami.
Do sitaru sa zamiloval aj George Harrison
Sitar však ovládol aj Briana Jonesa z Rolling Stones a Georga Harrisona z The Beatles. Slávny beatlesák bral náučné lekcie priamo od Shankara. Zvuk sitaru sa ozval aj na jednom z najslávnejších albumov skupiny The Beatles. „George Harrison mal vplyv na rozmach sitarov v Európe a bol inšpiráciou pre množstvo ľudí. K popularizácii nástroja pomohol aj Collin Walcott, ktorý začal v období hippies,“ dodal Jiří Dohnal.
Sitar je nástroj úzko spojený so životným štýlom. Hudobníci musia pri hre sedieť a byť bosí. Nesmú fajčiť, piť a nástroj prekročiť. „V Indii, keď niečo prekročíte, akoby ste to pošliapali. Berú to veľmi citlivo,“ vysvetlil hudobník, ktorý je rozhodnutý hrať na tento nástroj až do roku 2063. Dovtedy má vydržať kapacita jeho tela. Vtedy dovŕši 95 rokov.
„Inšpirovala ma nemecká filmárka a dokumentaristka Leni Riefenstahlová. Tá vo veku 98 rokov získala potápačský preukaz,“ usmial sa. Do roku 1990 bolo na území bývalého Československu iba niekoľko týchto nezvyčajných nástrojov. Dnes je ich vyše stovky. Lacné nástroje sú vyrobené z nie veľmi dobrého mangového dreva. Omnoho lepší je mahagón alebo teak. Používa sa aj netypický céder. Najkvalitnejšie struny pochádzajú z Nemecka. Napriek tomu treba približne dvadsaťstrunový sitar ladiť takmer po každej skladbe.