Študentské tímy z Čiech, Maďarska, Poľska a Slovenska súťažili v Trenčíne v poskytovaní prvej pomoci.
Išlo o vyvrcholenie medzinárodného projektu Zdravá európska škola.
TRENČÍN. Päť stanovíšť na rôznych miestach Strednej zdravotníckej školy i v meste Trenčín mali za úlohu prejsť súťažiace tímy z Maďarska, Poľska, Čiech a Slovenska, ktoré museli poskytnúť prvú pomoc v rôznych životných situáciách.
Ako povedal hlavný rozhodca súťaže a študent trenčianskej Strednej zdravotníckej školy Andrej Barborka, mali vedieť zastaviť arteriálne krvácanie, reagovať pri zlomenine hornej končatiny, pri zapadnutí cudzieho telesa, či kolapse človeka. „Po odbornej stránke bolo všetko v poriadku, niektorým bránila v aktívnom a rýchlom zapojení sa do situácie jazyková bariéra, čo je však hlavné, ľudí v núdzi by určite všetky tímy zachránili,“ povedal Barborka.
Na stanovišti pri Posádkovom klube súťažiaci riešili nasimulovaný prípad infarktu myokardu. Ako povedala Katarína Moravíková, ktorá v zdravotníckej škole vyučuje prvú pomoc, súťažiace tímy zväčša vedeli, čo majú robiť. „Boli to iba malé chyby, ktoré by neurobili, keby išlo o reálnu situáciu.“
Celá súťaž sa konala v anglickom jazyku, čo znamenalo pre niektoré tímy stratu bodov. „Iba dve posádky plynule hovorili tak, že sme pri telefonickom rozhovore na tiesňovú linku nemali problém dorozumieť sa,“ povedala Zuzana Ranková, vedúci zdravotnícky operátor Krajského operačného strediska záchrannej zdravotnej služby v Trenčíne.
„Ostatným napriek tomu, že vedeli, ako majú pri telefonovaní postupovať a čo nahlásiť, slabšia komunikačná zručnosť v cudzom jazyku zbytočne hovor predlžovala. Na druhej strane veľmi oceňujem snahu študentov, že mali záujem sa to naučiť,“ doplnila Ivana Kebísková z operačného strediska.
Z každej krajiny boli v súťaži dva tímy, pričom nešlo o školy so zdravotníckym zameraním. Ako však povedala riaditeľka hostiteľskej zdravotníckej školy Janka Gugová, domáce tímy neboli zvýhodnené. „Vytvorili sme ich z prvákov a druhákov, ktorí ešte nemali prvú pomoc v rámci vyučovania. Absolvovali spoločne s ostatnými tímami iba inštruktáž, ktorú sme pre nich deň pred súťažou pripravili.“
Podľa záverečného hodnotenia sa v súťaži najviac darilo českým stredoškolákom, druhí skončili domáci, tretí Maďari a štvrté miesto získali poľské tímy. Súťaž bola jednou z aktivít, ktoré pre svojich projektových partnerov pripravila Stredná zdravotnícka škola. „Prvá pomoc patrí k celkovej inteligencii človeka,“ povedala jej riaditeľka. „Keďže sme súčasťou projektu Zdravá európska škola prostredníctvom zdravotníckych kompetencií, považovali sme za prirodzené venovať sa prvej pomoci a to, čo vieme, odovzdávať a šíriť ďalej,“ dodala.