MYJAVA. Podľa informácií na myjavskej webovej stránke, mesto Myjava stanovilo termín celomestskej deratizácie od 4. do 15. mája. V tomto termíne zabezpečí deratizáciu na verejných priestranstvách a to najmä pozdĺž rieky Myjava, krytého profilu potoka Žaboškreky, v centre mesta a vo vlastných objektoch.
Vzhľadom na realizovanú revitalizáciu toku rieky Myjava je reálny predpoklad sťahovania sa hlodavcov do kanalizácie i ostatných budov. Mesto preto vyzýva, správcov a majiteľov budov a priestorov, ako aj ďalšie inštitúcie a subjekty, aby vykonali deratizácie v objektoch v tomto termíne s dôrazom na kanalizačné prípojky a zvýšili tak účinnosť deratizácie.
Podľa Márie Štefkovičovej z trenčianskeho Regionálneho úradu verejného zdravotníctva znamená deratizácia komplex opatrení zameraných na ničenie zdraviu nebezpečných hlodavcov.Aby bola deratizácia úspešná, je podľa hygienikov dôležité, aby sa do nej zapojili všetci.
Potkany sú prenášačmi chorôb
Potkania samička je za rok schopná odchovať takmer tridsať mláďat. Po premnožení môže byť nebezpečným šíriteľom infekčných chorôb prenosných na domáce zvieratá i ľudí.
Podľa hygieničky hlodavce spôsobujú jednak zdravotnohygienické škody, ako i hospodárske. „Znehodnotia potraviny, technologické zariadenia, elektrické káble na motorových vozidlách, poškodzujú budovy," zdôraznila.
Z epidemiologického hľadiska klasifikuje Štefkovičová hlodavce ako prenášačov rôznych bakteriálnych infekcií, zárodkov a parazitov. K prenosu infekcie môže dôjsť rôznymi spôsobmi, a to pohryznutím, oderkami na povrchu tela, kontamináciou potravín.
Výskyt hlodavcov je možné znížiť o takmer polovicu včasnými aj dobre vykonanými opatreniami. Patria medzi ne pravidelné jarné a jesenné upratovania v meste, včasná likvidácia živelných skládok či dôsledné dodržiavanie separovaného zberu. No i tak potrebné približne dvakrát ročne zamedziť premnoženiu hlodavcov represívnym zásahom a to deratizáciou.