BECKOV. Starší z Mimlichovcov bol reprezentantom Slovenska v lyžovaní na tráve. Po skončení lyžiarskej kariéry presedlal na adrenalín na štvorkolkách. Pravidelne sa objavuje na stupňoch víťazov a patrí k najlepším v republike. „Od malička ma lákali motorky a autá. Štvorkolky sú finančne najprimeranejšie, tak zvíťazili," vysvetlil starší z Mimlichovcov, ktorý pretekársky jazdí už štvrtú sezónu.
tcovský vzor prilákal pred dvoma rokmi do sedla netradičných vozidiel aj syna - stredoškoláka Tomáša. „Zapáčilo sa mi to. Keď som videl, ako sa v štvorkolke preháňa otec, tak som tomu nemohol odolať. Začal som jazdiť najskôr Slovenský a potom aj Český pohár," prezrádza syn. Aj značku štvorkolesového tátoša majú spoločnú. Obaja veria sile japonskej mašiny Suzuki 450.
Nebezpečný šport na hrane ťažkých zranení
Dlhé a vysoké skoky, kolízie so súpermi a vysoká rýchlosť v rozbitom teréne znásobujú riziko tohto nového športu. „Už v prvej sezóne som prešiel sám seba. Vážnu nehodu som mal aj v minulom roku. V plnej rýchlosti som vyletel zo sedadla a dobil si celý chrbát. Za štyri mesiace sa to dalo dokopy," prezrádza otec. Netají nervozitu a obavy aj o svojho úspešného syna, ktorý jazdí v kategórii pred ním. Mama si napokon tiež zvykla na vysoké rýchlosti a nebezpečenstvo adrenalínového športu.
„Hneď v prvých pretekoch som zažil pád a dochrámal sa. Odniesol si to chrbát. Zlomeniny sa mi, našťastie, vyhýbajú," hovorí mladší z dvojice Tomášov. Hromadné kolízie sú časté najmä na štarte, skončí v nich aj sedem jazdcov. Nervozita pred pretekom je preto pochopiteľná. Pociťujú ju aj obaja Mimlichovci. V momente štartu však opadne a jazdec si užíva boj o súťažné body.
S mužmi pretekajú spoločne aj odvážne ženy
Šport na krížencoch motoriek a automobilov nie je len pre silných chlapov. Sporadicky sa v ňom objavujú aj ženy, ktoré jazdia v pretekoch spolu s mužmi. „Nejaké džentlmenstvo tu neexistuje. Berieme ich ako rovnocenné súperky," hovorí sedemnásťročný pretekár. Deti v tomto športe začínajú jazdiť už od šiestich rokov.
„Zažil som šesťročné dievčatko, ktorému zhasol motor a nechcelo sa ani vyzliecť z kombinézy. Plakala a bola nešťastná, že nemôže pretekať," dodal starší z Tomášov. Na trati obaja trénujú niekoľkokrát do týždňa. Využívajú okruhy v Beckove, Trenčíne i na Myjave. Okrem toho po príchode z práce a zo školy každý deň behajú. Silu naháňajú aj v posilňovni a skákaním cez švihadlo. „V tomto športe treba mať obrovskú kondíciu. Bez nej sa jazdiť nedá," zhodujú sa.
Kríženec auta a motorky opantal celú Európu
Preteky štvorkoliek lákajú divákov na okruhy po celej Európe. Množstvo priaznivcov mali aj na majstrovstvách Slovenska v Beckove. „V Čechách a na Morave je to úplne iný level. Tam na pretekoch štartuje aj osemdesiat štvorkoliek. Frčí to aj v Maďarsku, skvelé je to v Nemecku. Posadnutá je celá Európa. Jazdia sa už aj majstrovstvá Európy," vysvetľuje mladší z rodinnej dvojice.
Úspech pretekára zabezpečuje najmä okamžitá akceláracia zadných kolies a technika jazdy. Rýchlosť stroja poháňaného benzínom nie je v krátkych a častokrát nebezpečne rozbitých rovinkách rozhodujúca.
„V teréne sa jazdí aj šesťdesiatkou. Skáčeme aj desať metrov, niekedy vo výške dvoch-troch metrov. Jazdí sa dosť na brzdy, pneumatiky treba meniť niekoľkokrát za rok," dodáva na záver mladší z dvojice Tomášov.