TRENČÍN. Do pozorovania prilietajúcich operencov sa môžu zapojiť aj ľudia z trenčianskeho regiónu. Ako povedal Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko, zoznam očakávaných operencov sa postupne uzatvára a z Afriky prilietajú aj posledné migrujúce druhy. „Svoj návrat oznamujú operence spevom, ktorý je dôležitý pre získavanie samičiek a obhajovanie svojho teritória. Spev vtáčích samčekov pomáha aj ornitológom pri identifikácii druhov v teréne." Na pozorovanie piatich známych druhov sťahovavých vtákov aj podľa hlasu pozývajú verejnosť. Ide o celoeurópsku kampaň Jar ožíva - Spring alive.
"Podstatu kampane tvorí odosielanie „prvých pozorovaní" prostredníctvom internetovej stránky springalive.net. Tento rok bola doplnená o hlasy záujmových druhov, takže pri kliknutí na druhové karty, si môže používateľ stránky vypočuť hlas toho ktorého druhu. Znalosť hlasu neskôr pomôže pri identifikácii druhu v prírode," vysvetľuje Gúgh.
V tomto roku do zoznamu záujmových druhov k lastovičke, dažďovníkovi, bocianovi a kukučke pribudol exoticky sfarbený včelárik zlatý. Ornitológovia ho považujú za klenot našej vtáčej ríše. Keďže je ešte len na ceste na svoje hniezdiská, doposiaľ nebol na Slovensku pozorovaný. Pôvodne hniezdil v južných oblastiach, ale posledné roky v dôsledku klimatických zmien a globálneho otepľovania sa objavujú kolónie severnejšie.
„Včelárik zlatý hniezdi aj v Trenčianskom kraji, takže občania z tohto regiónu môžu byť medzi prvými pozorovateľmi," hovorí ornitológ a dodáva, že ide o veľmi zaujímavý druh. Hniezdi na stepných územiach s riedkou krovinatou vegetáciou, kde sa vyskytujú obnažené kolmé hlinité prípadne pieskové steny a brehy, do ktorých si vyhrabávajú hniezdne nory. Je atraktívny svojim vzhľadom a ľahko identifikovateľný. Ornitológ si myslí, že vďaka zaradeniu a osvete sa zlepší jeho ochrana, informovanosť obyvateľov a čo je najdôležitejšie, získajú sa údaje o jeho príletoch a reakciách na globálne otepľovanie. Nakoľko sa včelárik živí veľkými druhmi hmyzu, prilieta medzi poslednými vtákmi, v čase kedy už má dostatok potravy.
Kampaň Jar ožíva bola spustená v rokoch 2004/2005, od kedy sa jej zúčastňuje aj Slovensko. Do kampane sa zapájajú žiaci, školské kolektívy pod vedením pedagógov, ale aj dospelí. V roku 2010 sa v kampani pozbieralo 1070 záznamov o jarných príletoch lastovičiek, kukučiek, bocianov a dážďovníkov.
Autor: mis