TRENČÍN. V sobotu 16. apríla sa oficiálne začala pstruhová sezóna. Nie všetkým rybárom sa ale začiatok vydaril. Keď sa Oskar Pém z Trenčína v pondelok 18. apríla vybral na ryby, zistil, že sa v potoku Drietomica muselo niečo stať. „Kamaráti rybári sa mi sťažovali, že nič nechytili. Prešiel som v čižmách potok a zistil, že malé pstrúžiky tam nie sú a veľké nechceli žrať preto, lebo boli priotrávené," povedal. V úseku približne dvesto metrov našiel na dne medzi skalami zakliesnených asi dvadsať kusov mŕtvych hlaváčov a tiež niekoľko uhynutých rakov potočných. Svoje zistenie oznámil cez ďalších rybárov na rybársky zväz, kam poslal aj fotografiu s uhynutou rybou a rakom.
Ako informoval predseda zväzu v Trenčíne Ľubomír Klas, išlo o prítok v časti Brúsne. „Asi šiesti chlapi z rybárskej stráže prekontrolovali celý prítok, no nenašli žiadne známky uhynutých rýb," povedal. Problém bol podľa neho v tom, že rybár našiel uhynuté ryby ráno a stráž tam bola až popoludní. „Keď sa niečo také stane, treba to oznámiť hneď, v týchto miestach je silný prietok vody, ktorý všetko zoberie, my sme konali okamžite," povedal predseda.
K osade Brúsne ešte uviedol, že tam ľudia vypúšťajú močovku do vody dosť často. „Vyšetruje to inšpektorát životného prostredia, obvodný úrad, šetria to policajti, lenže vina sa strašne ťažko dokazuje."
Vodný zákon zakazuje vypúšťanie odpadu do povrchových vôd. Ako povedala Erika Kostková z Krajského úradu životného prostredia v Trenčíne, za takéto znečistenie vody môže byť príslušným obvodným úradom životného prostredia uložená pokuta až do výšky 99,58 eur. Ako doplnil pracovník obvodného úradu životného prostredia, právnickej osobe alebo fyzickej osobe -podnikateľovi za vypúšťanie odpadu do povrchových vôd môže byť uložená pokuta najmenej 331,93 eur. Výška pokuty podľa neho závisí od rozsahu škôd a ďalších okolností. Zákon hovorí napríklad aj o umývaní auta v potoku, ktoré vyjde na viac ako 66 eur.
Pátranie po vinníkovi býva zložité, najmä ak ide o tečúcu vodu. Preto je dôležité konať hneď. „Kto zistí príznaky mimoriadneho zhoršenia vôd, je povinný bez zbytočného odkladu spôsobom podľa miestnych pomerov ohlásiť skutočnosť buď Slovenskej inšpekcii životného prostredia, obvodnému úradu životného prostredia, na linku tiesňového volania 112, obci, alebo správcovi vodného toku," doplnila Kostková.
Autor: mis