Najprv chceli protestovať proti rozhodnutiu mesta, ktoré škrtlo dotácie na ich činnosť. Napokon sa rozhodli pre pokojnú reakciu a pripravili koncert. Primátor verí, že o rok ich už mesto bude môcť podporiť.
TRENČÍN. Približne stošesťdesiat účinkujúcich sa predstavilo na pódiu univerzálnej sály Posádkového klubu počas koncertu Kultúrne pre kultúru v stredu 20. apríla. Pripravili ho tanečné súbory, ktoré pracujú s deťmi a mládežou na najväčšom trenčianskom sídlisku Juh v priestoroch Kultúrneho centra Aktivity (KCA). Po správach z radnice, že už nie sú peniaze na ich podporu, sa medzi nimi zdvihla vlna rozhorčenia a hovorilo sa aj o pripravovanom proteste. Napokon sa ale rozhodli reagovať inak.
„Rozhodli sme sa, že náš postoj bude pokojný a kultúrny, chceli sme poukázať na zmysluplnú činnosť, ktorá sa v centre robí, aby sa na nás nezabudlo," povedala Světluše Rajnincová z KCA. Koncert moderovali mládežníci z centra a vedúci skupín, ktorí nezabudli pripomenúť, že vďaka tejto činnosti nemíňajú svoj voľný čas bezcieľne túlaním sa po uliciach, baroch, či vysedávaním pred počítačom alebo televíziou.
V hľadisku sedelo do štyristo divákov, prevažne rodičov detí, priateľov a známych účinkujúcich. Na záver pozvali na pódium aj primátora mesta Richarda Rybníčka. Koncert pochválil a potom požiadal o trpezlivosť. „Prosím vás, nehnevajte sa. To, čo sa deje, nie je proti vám, je to v prospech mesta. Verím, že tento rok to nejako zvládneme a potom sa mesto nadýchne a začne systematicky viac a viac podporovať tieto deti a mladých ľudí."
Tanečné skupiny, pôsobiace v KCA budú musieť hľadať nové spôsoby ich fungovania. Ako povedala Barbora Ševčíková, vedúca Tanečného klubu Aura Dance, ktorý má v súčasnosti okolo sto členov, rodičia budú musieť siahnuť hlbšie do vrecka. „Kostýmy, súťaže, všetko to stojí veľa peňazí, nie to ešte platiť vyššie nájmy. Či sa preto preriedia naše rady, to uvidíme. Čo je hlavné, chcú tancovať."
Gabriela Miklošová je členkou skupiny Džamal a vedie dve detské skupiny Habibti a Džamal junior. Spolu je to do štyridsať tanečníc. „KCA nám poskytuje všetko, čo potrebujeme na trénovanie. Nechceme odtiaľ odísť a sme ochotné spomínané obdobie určite vydržať a snáď potom bude lepšie. Nás všetkých spája chuť s deťmi niečo robiť a keď vidíme, že to všetkých teší a máme pozitívne odozvy, tak to za to stojí," povedala Miklošová.
Najmenšími tanečníkmi, ktorí sa v centre na Juhu stretávajú, sú troj až päťročné Tancujúce tigríky. Vedie ich Petra Pevná, ktorá sa okrem toho venuje aj tanečnému kurzu pre deti od jeden a pol roka. Spolu ide približne o stovku detí. „My fungujeme len s podporou rodičov. V KCA sú jediné priestory v Trenčíne, ktoré sú na takej úrovni, že tam môžu tancovať aj veľmi malé deti. Musia byť čisté a prispôsobené veku. Dúfam, že centrum bude fungovať," povedala vedúca Tigríkov.
Zastavenie mestských dotácií v centre obmedzí niektoré doterajšie krúžky. „Keď nám mesto pomôže a zaplatí energie v týchto priestoroch, my sa so všetkými vedúcimi a spolkami budeme snažiť prežiť. Možno sa zúži naša činnosť, pretože na všetko nebudeme mať peniaze," povedala Světluše Rajnincová. Pôjde najmä o nízkoprahové aktivity, ku ktorým platili lektorov. Ako však dodala, budú naďalej písať projekty a hľadať možnosti získavania finančnej podpory všetkých aktivít.