Pri nástupe požiadal primátor mesta Richard Rybníček o lehotu sto dní, aby sa vo funkcii šéfa mesta zorientoval. Po sto dňoch predložil správu o stave mesta a opieral sa pritom o výsledky auditov. Stodňový účet mu ale vystavili aj občianski aktivisti.
TRENČÍN. Občianska iniciatíva Trenčianske fórum zhodnotila vybrané oblasti fungovania Mestského úradu pod vedením primátora Richarda Rybníčka za prvých sto dní. Ako povedal jeden z autorov Norbert Brázda, ľudia by sa mali zaujímať, ako mesto spravujú naši zástupcovia. „Aj kvôli chýbajúcej tradícii občianskej kontroly dnes musíme riešiť obrovské dlhy zanechané bývalým vedením mesta," povedal.
Pozitívne zhodnotili viacero jeho krokov, napríklad razantný prístup k riešeniu niektorých problémov týkajúcich sa ekonomickej situácie a majetku mesta, situácie okolo plavárne či zimného štadióna, riešenie splatnosti záväzkov a pod. „Čierne" body však dostal za podpis zmluvy o predaji mestských pozemkov železniciam, podpísal bez toho, aby o tom členov tohto poradného orgánu primátora a verejnosť informoval. Iniciatíva kritizuje aj návrh zmluvy na kúpu či prenájom 225 bytov od spoločnosti Idea Grande.
Uvítali zverejňovanie materiálov, o ktorých rokujú poslanci, zámer zverejňovať všetky záväzné stanoviská mesta k investičným zámerom na internetovej stránke mesta, ako aj snahu primátora priamo komunikovať s občanmi. Celkovo však informovanie a komunikáciu vedenia mesta s verejnosťou nepovažujú za dostatočnú. „Neboli verejne odkomunikované a zdôvodnené personálne zmeny na dôležitých postoch mestského úradu, či iné dôležité kroky vedenia mesta. Vedenie mesta neinformovalo o dôvodoch odchodu bývalých zamestnancov a ani nepredstavilo nových ľudí dosadených na kľúčové pozície.
Negatívne hodnotíme skutočnosť, že primátor odmietol obsadzovať tieto posty systémovo na základe transparentných výberových konaní pod verejnou kontrolou, ako to samosprávam odporúča aj Transparency International," hovorí Richard Medal. Primátor však tvrdí, že myslí, že na útvary do vedenia mesta a úradu si vybral ľudí, ktorým dôveruje a je to v jeho kompetencii takto postupovať.
Aktivistom prekáža najmä rozhodnutie ponechať vo funkcii hlavnej architektky mesta Adrianu Mlynčekovú, ktorú primátor poveril vedením útvaru architektúry. „Mlynčeková je spoluzodpovedná za nezákonné postupy mesta v minulom volebnom období a nezákonné súhlasy s výstavbou v rozpore s platným územným plánom. Tento krok nového vedenia mesta považujeme za neprijateľný. Je nemysliteľné, aby si občania zo svojich daní platili takéhoto úradníka," konštatuje Richard Ščepko.
Aktivisti poukázali aj na otázny výber dodávateľa softvéru pre elektronické aukcie, kde zákazku od mesta dostala miestna firma, ktorá podľa všetkého nemá v tejto oblasti žiadne predchádzajúce skúsenosti a mesto bude zrejme prvým klientom.