Nová koncepcia školstva v kraji otvorila diskusiu. Dnes bude témou zasadnutia zastupiteľstva. Pedagógovia uznávajú argumenty, postup však odmietajú. Žiaci umeleckej školy dokonca spísali petíciu.
TRENČÍN. Poslanci koncepciu školstva s vedením kraja riešili minulý týždeň. Po skončení niektorí uviedli, že o zlučovaní škôl rokovať na zasadnutí zastupiteľstva 27. apríla pravdepodobne nebudú. Ak by zmeny v školstve schválili, platiť by začali už od 1. septembra, inak by sa celý proces optimalizácie mohol zrealizovať až od budúceho školského roka. „Žiadame, aby boli zrušené termíny vyradenia škôl, lebo tie sú v koncepcii presne uvedené," povedal primátor Nového Mesta nad Váhom a krajský poslanec Jozef Trstenský.
Župan Pavol Sedláček očakáva návrhy do diskusie práve od poslancov, šéfov miest. „Vyskytli sa pripomienky z niektorých okresov, nasledovať budú ešte rokovania a pokiaľ sa nedohodneme, tak žiadna optimalizácia nebude. Koncepcia je potrebná a o optimalizácii treba ešte diskutovať. Okresy pripravia svoje návrhy," zhrnul výsledok pracovného stretnutia Sedláček.
Niektoré školy zlúčia, odbory popresúvajú
Optimalizácia prináša návrhy ako ušetriť a racionálne pospájať školy a školské zariadenia. K spracovaniu materiálu viedli demografické a ekonomické dôvody. „Demografický vývoj neúprosný, tento rok nám nenastúpilo do prvých ročníkov viac ak 1500 detí a podľa počtu deviatakov ich bude budúci rok o 1600 menej. Za dva roky nám klesne počet žiakov v kraji v stredných školách z 28-tisíc na 25-tisíc. Už v minulosti sme znížili počty stredných škôl zo 70 na 50," hovorí Sedláček. Ako však objasňuje, zámerom koncepcie je vytvoriť sieť škôl a odborov, v ktorých sa budú pripravovať žiaci podľa požiadaviek praxe. Doplnil, že o každej škole budú rozhodovať zvlášť.
Zlučovaniu chápu, vybrali by ale iné školy
Poslanci potrebu novej koncepcie chápu, namietajú však proti niektorým presunom a výberu škôl, určených na zlúčenie. „Ekonomická situácia nie je dobrá, vieme, že súčasný počet škôl v okrese neustojíme," hovorí Trstenský. Oproti návrhu však namieta proti zrušeniu školy na Jánošíkovej ulici. „Zhodli sme sa s krajom, že táto stredná odborná škola by nemala byť zrušená ak bude v zelených číslach."
Koncepcia nevynecháva ani stredné školy na Myjavsku, kde majú medziročný pokles o 130 žiakov. Stredná priemyselná škola Myjava má 408 žiakov, Stredná odborná škola v Brezovej pod Bradlom 187 žiakov, Stredná odborná škola Myjava 263 žiakov. „My presadzujeme, aby zostala zachovaná Stredná priemyselná škola Myjava a pod ňu pričlenili študijné a učebné odbory ostatných zrušených škôl. Neteší ma takéto riešenie, ale je nevyhnutné. V okrese zostane Gymnázium a jedna Stredná priemyselná škola, ktorá bude pripravovať odborníkov v oblasti strojárstva a technológií," konštatuje Halabrín.
Ničnehovoriacim označením školy stratia identitu
Spájanie odborov a škôl z úplne odlišných zameraním sa nepáči ani riaditeľom. Ako hovorí riaditeľka Strednej umeleckej školy Mária Vilkovská, ich škola sa podľa koncepcie má zlúčiť so športovým gymnáziom. „Tieto školy spolu susedia a zriaďovateľ chce vytvoriť spojenú školu. Naša škola používa názov stredná umelecká len päť rokov a zmenou by sme stratili identitu," varuje riaditeľka.
Naviac obe školy sú svojim zameraním špecifické v celom kraji, majú odlišný spôsob vyučovania a fungovanie tak odlišných odborov si nevedia v oboch školách predstaviť. „Rozdiely máme aj v školských poriadkoch. Kým za prichytenie žiaka s cigaretou je u nás napomenutie v športovej školy rovno vylúčenie," hovorí. O zámere informovalo vedenie školy rodičov aj žiakov. Tí začali so spisovaním petície. „Petíciu som podporila, žiaci vzali organizáciu protestu do svojich rúk a takto sa pokúšajú zachrániť školu," povedala Vilkovská.
Čo bude s budovami?
Koncepcia otvára aj ďalšie témy na rokovanie, najmä otázku, čo bude so školskými budovami, keď prestanú slúžiť žiakom. „Zvažujeme čo s nimi podľa toho v akom sú technickom stave, aké investície budú vyžadovať a aká je šanca v lokalite kde sa nachádzajú na iné využitie," hovorí Sedláček. Poslanci navrhujú, aby budovy ako prebytočný majetok neboli prevedené na školu, ale aby zostali vo vlastníctve TSK.