REGIÓN. Platy primátorov a starostov závisia od počtu obyvateľov, ale aj vôle poslancov. Tí mohli doteraz rozhodnúť až o dvojnásobnom zvýšení. Zákon, ktorý určuje výšku platov sa však bude meniť. Novelu odobrila Národná rada, čaká sa na podpis prezidenta.
Podľa nej majú byť platy zhruba o desať percent nižšie. Kým doteraz miestni poslanci mohli základný plat vynásobiť koeficientom až 2,0, po novom ho budú môcť zvýšiť už len o 1,7 násobok. Parlament navyše úplne zrušil odmeny, ktoré mohli sumy na výplatných páskach starostov výrazne dvíhať, až o 50 percent. Za zmenu platov bola vláda aj strana SaS. Novela sa ale nepozdávala Združeniu miest a obcí Slovenska, kritizovali ju mnohí funkcionári miest a obci.
Novelu šéfovia miest a obcí regiónu kritizujú
„Úplne likvidujete samosprávnu funkciu samosprávy. Každé zastupiteľstvo musí mať možnosť slobodne rozhodnúť o plate svojho starostu či primátora. Táto sloboda v rozhodovaní je podstatou samosprávy, na ktorú sa teraz útočí,“ apeloval starosta Častkoviec v okrese Nové Mesto nad Váhom Dušan Bublavý.
Starostu obce Višňové v tom istom okrese Jaroslava Baču hnevá, že o platoch primátorov a starostov rozhodujú nekompetentní ľudia. „Nemajú o tom poňatia, ide zase o niečo účelové,“ povedal.
Podobný názor má primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Škultéty. „Ľudia, ktorí to odhlasovali, nevedia absolútne o čom rozprávajú. Ak majú niektorí primátori a starostovia základný plat a ešte sa im zoberie desať percent a zmizne akýkoľvek nárok na odmenu, motivačný prvok, ktorý by mal byť u každého manažéra, zanikne.“ Škultéty si navyše myslí, že primátorov, ktorí majú dnes vďaka lojálnemu zastupiteľstvu maximálne príplatky, sa zníženie nijako dramaticky nedotkne. „Rozhodnutie považujem za absolútne nekompetentné a verím, že to prezident vráti na opätovné prerokovanie,“ dodal Škultéty.
Starosta Miezgoviec, obce s 207 obyvateľmi, v okrese Bánovce nad Bebravou, Juraj Trgyňa si myslí, že ak sa má sporiť v celom štáte, nech sa sporí aj v tejto oblasti. Na druhej strane však pochybuje o tom, že desať percent ekonomiku Slovenska zachráni. Nepáči sa mu viacero vecí. „Na základe toho, že nejakí dvajatraja starostovia, ktorí ani pomaly nevedia, kde je úrad, si dajú tisícové odmeny, hádžu nás všetkých do jedného vreca. V médiách nás potom takto prezentujú a zhadzujú našu prácu. Keby nás aspoň oslovili a zistili, aké sme mali v minulom roku výdavky na mzdy alebo koľko máme zamestnancov. Myslím si, že tieto veci by sa mali riešiť individuálne,“ hovorí.
Podľa Ivana Rončáka z Transparency International, síce obmedzenie platov berú starostovia ako útok na samosprávu, ale podľa neho sa nič také nedeje. „Starostovia doplatili na to, že mnohí z nich boli nenásytní,“ myslí si.
Zníži sa aj odstupné
Končiaci starostovia dostanú už len trojmesačné odstupné namiesto päťmesačného, aj to len ak strávia vo funkcii aspoň pol roka. Ak sa obec alebo mesto dostane do nútenej správy, budú môcť brať len základný plat. Samosprávy budú musieť na úradnej tabuli či internete zverejňovať aj presnú výšku platu primátorov a starostov a nielen vzorec na jeho výpočet, ako to často robili dodnes.
Autor: MP