NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Župa pripravuje koncepciu školstva. Podľa nej by malo dôjsť k redukcii stredných škôl. V Novom Meste nad Váhom chcú dve stredné odborné školy sústrediť do ďalšej, časť odborov by vyučovali v Starej Turej.
Z kedysi najmodernejšej strednej škole v republike, Strednej odbornej školy na Bzinskej ulici by malo odísť terajších cez štyristo žiakov. Časť do školy na Piešťanskej ulici a časť najmä elektrotechnických odborov na strednú školu do Starej Turej. Podobný presun odborov hrozí aj Strednej odbornej škole na Jánošíkovej ulici. Aj jej odbory by mali presunúť do strednej školy na Piešťanskej ulici, tá však podľa názorov učiteľov nemá dostatočné kapacity.
Dochádzajúcich je väčšina
Riaditeľ Strednej odbornej školy na Bzinskej ulici Peter Rebro, okrem problémov s presunom odborov, vidí problém aj vo zvýšení nákladov pre rodičov žiakov. „Našu školu navštevujú žiaci zo širokého okolia a im sa skomplikuje dochádzanie. Zo celkového počtu 436 žiakov je totiž z Nového Mesta len 128, ostatní dochádzajú z trnavského alebo trenčianskeho okresu a museli by viackrát prestupovať," povedal riaditeľ.
Väčší problém však vidí v tom, že škola úzko spolupracuje s miestnymi firmami, kam chodia žiaci na prax. „Zamestnávatelia sú naučení na našich žiakov a chcú ich väčšie množstvo, ako sme im my schopní poskytnúť. V Starej Turej sú firmy zamerané na zdravotnícku techniku, tak asi ťažko by tu mohli naši absolventi praxovať. Bola by to strata pre mesto, ktoré je priemyselne vyspelé a aj pre zamestnávateľov. Tí hovoria o rozširovaní výroby a o potrebe nových zamestnancov," dodáva Rebro.
Na prepojenosť škôl s praxou poukazuje aj primátor mesta Jozef Trstenský. „Na území mesta je viac ako dvadsať zahraničných firiem a prišli sem aj preto, lebo tu našli dobré podmienky, infraštruktúru i kvalitnú pracovnú silu." Podľa primátora sa pokúsia urobiť všetko preto, aby školy zostali v meste zachované a nevylučuje ani petíciu.
Študenti sú vo firmách vítaní
Tieto ich aktivity sú ako povedal Trstenský, ochotní podporiť aj miestni podnikatelia. Jeden z nich, Tibor Telecký hovorí, že s priemyslovkou majú niekoľko rokov dobrú spoluprácu. Pravidelne sem chodia na prax študenti elektrotechniky. „Dnes sa už nedá len tak postaviť niekoho k stroju, musia byť kvalitne pripravení a to robí priemyslovka. Bez nej nemôžeme fungovať, je to záloha, ktorá by mala pokračovať v remesle," povedal Telecký.
Prítomnosť škôl v meste berie ako veľkú výhodu pre podnikateľské prostredie, ktoré je práve v meste zamerané na elektrotechnický a strojársky priemysel. „Výhoda je, že si môžeme zo škôl vybrať takých žiakov, ktorí majú najlepšie predpoklady, aby sa zaradili u nás zaradili medzi dobrých odborníkov." Podľa neho zlúčenie odborov a sústredenie do jednej školy neprinesie výsledok. „Budú veľa a nič konkrétne. My potrebujeme špecializáciu," skonštatoval Telecký.
Návrh neprediskutovali dostatočne
Návrh koncepcie, podľa ktorej by sa mali zlúčiť niektoré školy v kraji musí schváliť krajský parlament. Primátor Trstenský síce uznáva, že racionalizácia školstva je nevyhnutná, pretože rieši nedostatok finančných prostriedkov a aj úbytok žiakov v stredných školách, mrzí ho však, že nebola k tomu diskusia medzi poslancami a vedením kraja.
„O pripravovanom návrhu koncepcie sme sa dozvedeli neskoro a nemali sme dosť času oboznámiť sa s ňou," povedal. O problematike rokovali poslanci s vedením župy v pondelok 18. apríla. Podľa župana Pavla Sedláčka i viacerých poslancov sa však musia koncepciou ešte zaoberať a tak sa na rokovanie parlamentu 27. apríla pravdepodobne ani nedostane.