TRENČIANSKE TEPLICE. Električke, ktorá premáva po trati z Trenčianskej Teplej do Teplíc už viac ako sto rokov, hrozilo zrušenie v poslednom desaťročí niekoľkokrát. Pre jej stratovú prevádzku Železničná spoločnosť Slovensko plánovala zredukovať časť spojov. Napokon sa do zoznamu, o ktorom rokovala vláda, ani nedostala. Podľa primátora Teplíc Štefana Škultétyho sa neoficiálne dozvedeli, že trať bude privatizovaná.
„Toto rozhodnutie pokladám za nekorektné a v rozpore s uznesením vlády. Mali sme spoločné jednania a koncom februára nám oznámili, že sa ruší polovica spojov, ale v uznesení vlády sa vôbec nehovorí o rušení spojov. Táto trať tam vôbec nie je," hovorí Škultéty. Zmena vo vlastníctve má nastať už od 1. mája, primátor sa obáva ukončenia premávky, čo by znamenalo likvidáciu železnice. „Keď sa zastaví premávka, hrozí riziko rozkradnutia."
Vypustia niektoré spoje
Zámer privatizácie potvrdil aj hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Alexander Buzinkay. „Trať bola zaradená do redukcie, ale záujem o prevádzkovanie prejavil súkromný subjekt. Nemá však ešte všetky potrebné náležitosti vybavené, takže dopravu nezastavíme a budem prevádzkovať naďalej. Niektoré spoje sa vypustia a takto to bude dovtedy, kým to súkromník neprevezme," povedal hovorca.
Tým súkromníkom by mala byť organizácia, ktorá spravuje už dvadsať rokov čiernohronskú železnicu v Čiernom Balogu. Ako hovorí jej riaditeľ Aleš Bílek, záujem majú a mohli by ju prevziať aj hneď. Chcú však vedieť, kto bude platiť prepravu vo verejnom záujme. Električka totiž vozí nielen turistov, ale prevažne domácich obyvateľom. „Všetko stojí a padá na tom, ako sa bude železnica financovať. My ju vieme technicky a organizačne zvládnuť, ale každá železnica, ak má robiť dopravnú obslužnosť, tak si na seba nezarobí. Rokujeme so starostami, oslovujeme kraj a snažíme sa vytvoriť nejaký finančný model, ktorý by umožnil železnicu ďalej prevádzkovať," povedal Bílek.
Osud električky bol témou viacerých rokovaní medzi Železničnou spoločnosťou, regionálnymi samosprávami i možným budúcim prevádzkovateľom. V otázkach financovania nemá stále jasno ani župa. „Neviem si ekonomicky predstaviť zabezpečenie takýchto tratí," hovorí predseda trenčianskeho samosprávneho kraja Pavol Sedláček
Nie je to atrakcia
Ako vysvetľuje, prevzatie regionálnych tratí, podľa vyjadrenia štátu, by pre župu znamenal podobný náklad ako zabezpečenie dopravy z verejného záujmu autobusovou dopravou, čo pred pár rokmi predstavovalo čiastku desať miliónov eur. „My sa tomu bránime, lebo nie je jasné financovanie. Peniaze z podielových daní a dane z motorových vozidiel nám horko ťažko stačia na údržbu ciest a na zabezpečenie autobusovej dopravy."
Naviac pripomína, že železnička Čierny Balog funguje skôr ako atrakcia, kým elektrická trať Teplá - Teplice slúži občanom. „Bola v nie dávnom období rekonštruovaná a bolo tam investovaných dosť veľa peňazí na to, aby sme s ňou takto ľahkovážne nakladali."
Bílek vyzdvihuje model, ktorý funguje v Čiernom Balogu. Tam je majiteľom železnice záujmové združenie obcí. Proti takémuto riešeniu nie sú Trenčianske Teplice, ale ako upozorňuje primátor, v súčasnom ekonomickom stave, v akom sa samosprávy nachádzajú, je to proces trvajúci aj trištvrte roka, kým sa spracujú analýzy, vyriešia všetky vlastnícke záležitosti a pripravia zmluvy. „Sme pripravení rokovať o prevodu majetku na mesto alebo obec Trenčianska Teplá, ale táto trať má za niekoľko dní končiť, a riešenie tak rýchlo nedokážeme nájsť," konštatuje Škultéty.