TRENĆÍN. Výstava je pripravená výhradne zo zbierok Trenčianskeho múzea a ako prezradila historička Eva Kiacová, vystavujú to najlepšie z etnografického fondu múzea. „Zbierkové predmety pochádzajú z rokov 1911 až 1978. Koncepčne je výstava postavená tak, aby znázorňovala celé jarné výročné zvykoslovie, teda štyridsaťdňový cyklus, keď fašiangami skonči obdobie veselíc a zábav a nastupuje pôstne obdobie," hovorí Kiacová.
Výstava je rozdelená na tri etapy. „Začíname smrtnou nedeľou, teda piatou pôstnou nedeľou, keď dievčence v obradovom sprievode vynášali morenu a obradne ju hodili do potoka a utopili, čím vyháňali zimu z chotára a prinášali jar," vysvetľuje Kiacová. V prvej časti vystavujú aj trúby, na ktorých pastieri dobytka trúbením rozháňali zlé sily.
Počas pôstneho obdobia bolo treba podľa Kiacovej vyzametať príbytok, všetko vyčistiť a dať do poriadku, pretože sa blížil najväčší cirkevný sviatok. V tomto období sa tiež venovali košikárstvu, plietli nielen šibáky, ale aj rôzne výrobky z prútia či slamy. Ukážky príbytku, hospodárstva či pletených výrobkov predstavuje druhá časť výstavy.
Posledná miestnosť je venovaná klasickej šibačke a oblievačke, ktorá je známa dodnes. „Okrem šibákov a prútia je tu množstvo kraslíc z našich zbierok. Ukazujú rôzne techniky spracovania, maľovanie, batikovanie, nanášanie vosku, opletanie," povedala Kiacová. Ako prezradila, nájdete medzi nimi aj kraslicu z roku 1911.