V piatok 8. apríla si Trenčín pripomína 66. výročie oslobodenia mesta. Tradičné oslavy sa budú konať o 13. h pri Pamätníku umučených na Brezine.
TRENČÍN. Oslavy organizuje mesto Trenčín, Slovenský zväz protifašistických bojovníkov a Jednota dôchodcov na Slovensku. Ako informoval hovorca mesta Richard Nemec, pre záujemcov o odvoz k pamätníku budú o 12. 20 h pri budove Mestskej polície pristavené autobusy.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Trenčín oslobodili sovietski a rumunskí vojaci 10. apríla 1945. Po bleskovom útoku Nemci z mesta ušli, stačili však zničiť oba mosty cez rieku Váh. Ostreľovanie mesta z druhej strany Váhu pokračovalo ešte dvadsať dní. Boje na území vtedajšieho okresu Trenčín sa skončili 30. apríla 1945 si vyžiadali životy 1380 Rumunov, 1255 sovietskych vojakov, zahynulo aj 171 civilistov. Boje v okrese sa skončili 30. apríla 1945.
Dva týždne po skončení vojny, 22. mája, sa našlo na Brezine v Dušovej doline sedem hromadných hrobov. V nich bolo 69 tiel. Išlo o mučených partizánov, ale aj civilistov s antifašistickým zmýšľaním. Nemci ich aj za pomoci Hlinkových gárd mučili v budovách terajšieho krajského súdu a štatistického úradu od októbra 1944 do apríla 1945. Po krutom mučení ich doviedli na Brezinu, zastrelili alebo uškrtili a vhodili do hrobu. Po exhumácii 43 z nich identifikovali. Najmladší Jozef Chrenko z Dubodiela mal len 19 rokov. Medzi umučenými boli aj muži, ženy, ale aj cudzinci zo Sovietskeho zväzu, Spojených štátov amerických, Česka, Rakúska, Maďarska a Francúzska. Telá pochovali pri pamätníku nad čerešňovým sadom.
Autor: az