Presne pred tromi rokmi zmizlo z trávnatého trojuholníka pri parku storočné ginko. Mesto súhlasilo s jeho výrubom, hoci boli proti občania aj ochranári. Ginko muselo ustúpiť plánovanej výstavbe hotela, no dodnes sa tak nestalo a podľa ochranárov mohlo naďalej rásť.
TRENČÍN. Predaj pozemku o rozlohe 4200 metrov štvorcových, v priestore medzi ulicami Sadová a Kragujevských hrdinov, pri parku odsúhlasili poslanci bez verejnej súťaže spoločnosti Arman Intech Reality zo Serede na jar roku 2006. Firma tu prezentovala zámer postaviť hotel a polyfunkčné budovy. Pozemok mala získať do vlastníctva až po kolaudácii vybudovaných objektov. Pri plánoch jej prekážali stromy na pozemku, medzi nimi aj košaté storočné ginko. Mesto výrubové povolenie aj napriek nesúhlasu ochranárov vydalo. Tí sa dokonca pokúsili strom vyhlásiť za chránený, no skôr než mohol Krajský úrad životného prostredia rozhodnúť, strom na vtedy stále mestskom pozemku dal investor spíliť, doslova pár hodín pred vypršaním doby vegetačného kľudu, kedy sú povolené výruby.
Rozhodnutie o výrube mohlo byť nezákonné
Poslanec a právnik Ján Kanaba (Smer-SD) sa domnieva, že tento postup môže byť považovaný za trestný čin. „Rozhodnutie o výrube mohlo byť vydané v rozpore so zákonom o ochrane stromov, pretože ten, kto o tom rozhodoval, ešte nemal stanovisko príslušného úradu. Trestná sadzba je v tomto prípade tri roky," skonštatoval Kanaba.
Šéf štátnej ochrany prírody CHKO Biele Karpaty Drahomír Stano viní mesto, že podľahlo tlaku investora. „My sme dali nesúhlasné stanovisko, ale mesto rozhodlo," povedal.
Proti výrubu ginka protestovali nielen Trenčania, ale aj obyvatelia celého Slovenska, pretože členovia občianskeho združenia Pre prírodu, ktorí iniciovali petíciu za záchranu ginka, umiestnili protest aj na internet.
Firma stavať vôbec nezačala
Firma však so stavbou nezačala, hoci podľa bývalého vedenia mesta už riešili potrebné povolenia. Pozemok do vlastníctva získala od mesta napokon v januári 2009 za necelých pol milióna eur a neskôr ho predala inej spoločnosti. Táto sa podieľa na projektoch i kampani pre investora modernizácie trate.
Predaj kritizuje aj Kanaba. „Je na škodu mesta, že pozemok získala tretia osoba a mesto nemá žiadne páky sankcionovať majiteľa pozemku. Nepáči sa mi takýto postup, lebo som nemal dobré referencie o firme zo Serede, ktorá pôvodne pozemok kupovala. Výhrady som mal aj voči cene, pretože išlo o atraktívny pozemok. Môžem sa len domnievať, aké boli za tým zámery," povedal Kanaba.
Trenčín však o ginko úplne neprišlo
Ako povedala Zuzana Václavová zo združenia Pre prírodu ešte pred vypílením získali ochranári z ginka odrezky a z nich sa podarilo vypestovať nové jedince, čím sa podarilo zachrániť genetický materiál. „Teraz sú ešte veľmi maličké aby sa vysádzali, lebo by nevedeli prežiť v meste. Keď to bude možné vysadíme ich aj po dohode s verejnosťou na také miesto, kde by bola istota, že nedôjde k ich zničeniu," dodala Václavová.
V Trenčíne pôvodne rástli štyri stromy ginko. Tri na Štefánikovej ulici boli vyhlásené za chránené, posledné ginko zostalo za cestou. Rástlo vo dvore jedného z asanovaných domov, ktoré museli ustúpiť rekonštrukcii kanalizácie.