V meste Myjava vyšla v poradí tretia monografia. Jej prvý diel zobrazuje dejiny mesta do roku 1945. Knihu predstavil 9. marca jej autor Ján Gálik
MYJAVA. Presne po sto rokoch od vydania prvej monografie o Myjave z pera Júliusa Bognára vyšla prvá časť novej publikácie s názvom Myjava v obrazoch histórie. Ján Gálik na vyše štyristo stranách mapuje dejiny mesta od osídlenia myjavského regiónu až po koniec druhej svetovej vojny. Knihu dopĺňajú stovky vzácnych archívnych fotografií.
Hlavné časti majú takmer osemdesiat kapitol
Myjavský historiograf a autor množstva prác s regionálnou tematikou vsadil na nevšednú štruktúru monografie. Pre ľahšiu orientáciu ju rozdelil do menších, chronologicky zostavených krátkych kapitol. Tie sa stali obrazmi udalostí zachytávajúcich dejiny mesta, ktoré v podobe obce existovalo už v roku 1586.
„Monografia má tri hlavné časti. V prvej som zachytil vývoj od osídlovania kraja až do konca revolúcie 1848-1849. Druhá kapitola mapuje históriu od roku 1850 po národné oslobodenie v roku 1918. Posledná časť je zobrazením udalostí od roku 1919 do oslobodenia v roku 1945,“ povedal Gálik.
Hlavným zdrojom informácií boli archívy
V knihe zachytil stovky významných osobností formujúcich dejiny mesta, ale aj vpád kozákov na Myjavu, obraz mesta v časoch napoleonských vojen, či Myjavu v memorandovom období. Medzivojnové obdobie je zachytené širokospektrálnym pohľadom. Okrem politických súvislostí je v ňom zmapovaná aj kultúra, hospodárstvo, literatúra, architektúra, šport a najmä história protifašistického odboja. Autor strávil množstvo času v archívoch Múzea SNR v Myjave, Slovenskej národnej knižnici v Martine či v Štátnom archíve v Bratislave a Skalici.
„Dokumenty som začal zhromažďovať už pred dvadsiatimi rokmi. Pred desiatimi rokmi som začal študovať všetky knihy, v ktorých sa spomínal náš kraj a mesto. Monografiu som písal takmer tri roky,“ prezradil autor, ktorý bol aj spoluzostavovateľom monografie Myjavy v roku 1985. V snahe zachytiť detailne aj partizánsky odboj, podrobne preskúmal regionálnu históriu druhej svetovej vojny. Myjava má veľmi bohatú históriu, preto sa napokon rozhodol pre napísanie dvoch monografických dielov.
„V prvom z nich som zmapoval starú históriu. Chcel som prepísať všetko, čo bolo doposiaľ spracované do novej podoby. V druhom dieli bude najnovšia história Myjavy,“ vysvetlil Gálik. Veľkú zásluhu na zachraňovaní vzácneho fotodokumentačného materiálu má aj myjavský výtvarník Ivan Kováč. Ten dokázal tristo starých archívnych fotografií upraviť do publikovateľnej podoby.
Autor má už rozpísaný druhý diel monografie
Prvý diel myjavskej monografie je na svete. Už dnes má autor napísanú prvú tretinu jeho pokračovania, v ktorom chce zmapovať novodobé dejiny Myjavy po roku 1945. „Krivdy budú v tomto dieli pomenované ešte adresnejšie. Dovolím si tvrdiť, že to bude dosť veľká obžaloba rôznych činiteľov a inštitúcií, kam tento kraj nechali dôjsť,“ prízvukuje Gálik.
Podľa jeho slov by sa mala nová história písať s odstupom minimálne tridsiatich rokov. Sám autor zatiaľ neprezradil, či skončí rokom 2000, alebo sa posunie ešte ďalej. Tvrdí, že nechce rozdeľovať, ale chce hovoriť pravdu „Pravda je síce ako soľ do očí. Zle sa počúva, ale treba ju povedať. O tom, čo sa tu dialo v štyridsiatych a päťdesiatych rokoch sa musí napísať, lebo ľudia to nepoznajú. Pokiaľ sa to nepomenuje, tento kraj sa ďalej nedostane. Boli to otrasné veci,“ dodal na záver Gálik.