Výstava Rušeň vo veži predstavuje diela maliara Emiliána Cvengroša zo Spišskej Novej Vsi. V Trenčíne zostane do 13. apríla.
TRENČÍN. V piatok 18. marca otvorili v Mestskej veži výstavu obrazov Emiliána Cvengroša. Neprofesionálny maliar, ktorý celý život pracoval ako rušňovodič, premenil svoju lásku k práci na umenie. „Maľoval som už v škole, ale viac som sa tomu začal venovať potom, ako sme v Spišskej Novej Vsi založili klub neprofesionálnych výtvarníkov. Tam sme mali svoj ateliér, chodili za nami lektori, maliari a sochári, ktorí robili rozbory toho, čo sme namaľovali,“ hovorí Cvengroš.
Okrem ateliéru naberal skúsenosti aj na plenéroch, ktoré organizovali vždy na inom mieste. „Chodili sme na týždeň alebo dva, po Slovensku, ale aj do Poľska a Ukrajiny,“ spomína maliar, ktorý sa venuje najmä olejomaľbe.
Rušeň Emil
Do Trenčína sa Emilián Cvengroš dostal vďaka trenčianskemu výtvarníkovi Gabrielovi Petrášovi. „On je rodák zo Spišskej. Bol som tu, keď mal svoju výstavu, ukázal som im niekoľko svojich obrázkov a dohodli sme sa na výstave, pretože takéto niečo tu vraj ešte nemali,“ hovorí Cvengroš.
Do trenčianskej veže priniesol autor 44 obrazov, doma ich však má oveľa viac. „V polovici apríla mám ďalšiu výstavu na rušňoparáde v Košiciach, kam poputuje ďalších tridsať obrazov,“ hovorí maliar, ktorý okrem rušňov zobrazuje najmä krajinky. Vo veži na návštevníkov, ale aj samotného autora čakalo prekvapenie. Gabriel Petráš mu z papierového suda vytvoril modrý rušeň, ktorý dostal meno Emil.
Železničné múzeum
Výstavu Rušeň vo veži dopĺňajú exponáty Železničného múzea v Starej Turej. Ako povedal prednosta múzea Viliam Matuška, najzaujímavejším exponátom na trenčianskej výstave je z ich pohľadu uniforma z roku 1936 a čiapka z roku 1922. „Toto považujeme za najvzácnejší kus na tejto výstave. Samozrejme, exponáty v našom múzeu sú rozsiahlejšie a sú tam aj veľmi zaujímavé kusy,“ hovorí Matuška.
Cvengrošova výstava podľa Matušku zobrazuje vývoj rušňov od prvých strojov až po súčasnosť. Téma zobrazenia vlakov podľa neho nie je nová, zaoberali sa ňou umelci už od vzniku parného stroja. „Málokto vie, že akademický maliar Viliam Kreibich z Čiech sa stal dizajnérom československých rušňov v Škodových závodoch v Plzni. Ako si on maľoval a zobrazoval rušne na plátne, závody vyrábali stroje. Množstvo tých rušňov je vidieť aj na krásnych obrazoch Emiliána Cvengroša,“ povedal Matuška. Výstava rušňov zostane v trenčianskej veži do 13. apríla.