TRENČÍN. Viac ako 700 domácností v 30 obciach Trenčianskeho kraja sa prostredníctvom Štatistického úradu (ŠÚ) SR zapojilo do projektu Štatistika príjmov a životných podmienok. Jeho cieľom je ukázať, ako finančná a sociálna situácia rodiny môže ovplyvniť budúci život dospievajúcich detí.
Ako informoval riaditeľ Pracoviska Štatistického úradu SR v Trenčíne Pavol Arpáš, projekt prebieha od roku 2005 a jeho ďalšia fáza sa uskutoční v apríli.
"Údaje a informácie sa v domácnostiach budú zisťovať formou dotazníkov, ktoré obsahujú údaje o domácnostiach ako celku a aj údaje o jednotlivých osobách v domácnostiach. Dotazník je zameraný na medzigeneračný prenos sociálnej situácie," uviedol Arpáš.
Cieľom opakovaných návštev je podľa neho zistiť zmeny v čase, najmä na úrovni členov domácností (ukončenie školy a nástup do zamestnania, odchod do dôchodku, zmeny v ekonomickej aktivite a z toho vyplývajúce zmeny príjmu a miery chudoby a podobne).
"Ochranu dôverných údajov pri tomto zisťovaní a pri spracovaní výsledkov upravuje zákon a zodpovedá za ňu ŠÚ SR. Všetky osoby, ktoré sa zúčastnia zberu a spracovania údajov, sú viazané mlčanlivosťou, s vyplnenými dotazníkmi sa zaobchádza tak, aby nebolo možné domácnosť ani jednotlivé osoby akokoľvek identifikovať. Po zázname anonymných údajov z dotazníkov do elektronickej podoby budú tieto dotazníky fyzicky zničené," zdôraznil Arpáš.
Zisťovanie o príjmoch a životných podmienkach domácností sa realizuje v Slovenskej republike v rámci projektu európskych štatistických zisťovaní, do ktorého je zapojených 25 štátov Európskej únie, Nórsko a Island. Cieľom projektu je získať aktuálne, medzinárodne porovnateľné informácie o príjmoch, úrovni a štruktúre chudoby a sociálneho vylúčenia v krajinách Európskej únie.