MYJAVA. Výstava sa konala štxri dni od 17. do 20. marca. Expozícia ponúkala úlovky raticovej zveri ulovenej v roku 2010 v našich revíroch.
Poľovníci vystavovali množstvo parožia, rohy, diviačie kly, ale aj preparáty zvierat žijúcich v našich lesoch. Nechýbala ani ukážka takmer dvadsiatky kusov ulovenej africkej divej zveri. Výstavu doplnili detské výtvarné práce, v ponuke boli aj jedlá z diviny, srnčí guláš i pečené mäso z diviaka.
Vystavovali 527 srnčích, 129 jeleních,128 danielích a 40 muflónich trofejí. Nechýbali ani trofeje dravej zveri- líšok a jazvecov. „Pri posudzovaní diviačích klov je rozhodujúca ich dĺžka. Jedna tretina z nich vo voľnej prírode vyčnieva a dve tretiny sú schované," prezradil Pavel Maňák, predseda Chovateľskej komisie regionálnej organizácie MyjavaSenica.
U srnčej, jelenej i danielej zveri je pri oceňovaní najdôležitejšia hmotnosť parožia, jeho objem, dĺžka jednotlivých vetiev i perlovanie a sfarbenie. „Na základe týchto parametrov a tabuliek sa potom udeľujú medaily. Sú zlaté, strieborné a bronzové," vysvetlil Maňák. Poľovníci organizujú súťaže od oblastných až po celoštátne.
Výstava ponúkla aj prehliadku zhodeného jelenieho parožia. Milovník vychádzok do prírody si ich však po náleze nesmie so sebou vziať. „Bežný turista nesmie parohy zbierať. Na to musí mať povolenie na poľovačku. Keď ich nájde, mal by ich odovzdať poľovníckemu združeniu. V opačnom prípade by jeho čin bol posudzovaný ako pytliactvo," vysvetlil Maňák. V období februára a marca zhadzuje parohy jeleň a ostane mu iba pučnica. Každý rok mu narastie nové parožie.
Expozícia zhodov parožia toho istého jeleňa z piatich rokov po sebe bola jednou z rarít výstavy. Nechýbali však ani ďalšie. Pre jedného z danielov sa stal osudným umelý špagát, do ktorého zamotal svoje parožie. „Chcel sa z neho vymotať. Krúžil hlavou a zamotával sa do neho viac a viac. Takto sme ho našli uhynutého," dodal Maňák. Poľovníci predstavili aj množstvo anomálií v podobe vykrivených paroží. Nechýbali ani preparáty diviakov, kún a dravých vtákov.
Počet povolených odstrelov raticovej zveri schvaľuje Lesný úrad v Novom Meste nad Váhom. „Každý poľovník dostane povolenku a vyhľadá si napríklad srnca. Strieľajú sa iba výradové kusy. Dobré jedince ostanú, slabšie sa vyraďujú," informoval poľovník Igor Kovár. Divina zostáva združeniu a trofej si ponecháva úspešný lovec. Lebku musí odrať do kosti, vyvarí ju a vybieli peroxidom. Parožie však poľovník už žiadnym spôsobom neupravuje a musí zostať prirodzené.
„Jeho sfarbenie je typické podľa miesta výskytu v lesnej alebo poľnej oblasti. Úprava parožia by bola vlastne jeho zneuctením," dodal. Odstrel srncov je povolený od 16. mája do konca septembra. Odstrel väčšiny raticovej zveri však začína najmä v septembri a trvá do konca roka.