Boss veľkomederského podsvetia Albert Krasňanský úradoval v Novom Meste nad Váhom. Jeho seriálový predstaviteľ herec Peter Sklár okupoval novomestské divadelné dosky.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Petra Sklára (43) si slovenský televízny divák spája so seriálovými postavami šéfa mafie, či gynekológa Malého. Málokto však vie, že Sklárovo rodné meno je Peter Perďoch.
Už od detstva účinkoval v obľúbených rozhlasových hrách pre deti a mládež. Otec dvoch synov nám po divadelnom predstavení Rozmarný duch 15. marca v šatni Mestského kultúrneho strediska o sebe prezradil podstatne viac.
Hviezdou ste boli už v detstve. Hlas detského herca Petra Perďocha dobre poznajú poslucháči rozhlasových hier pre mládež.
– Začal som už od desiatich rokov, a tak mám v šoubiznise odpracovaných tridsaťtri rokov. Už by som mohol ísť aj do dôchodku (úsmev). Rozhlasoví poslucháči ma mohli vtedy počuť v mnohých rozhlasových hrách pre deti a mládež. Robil som aj Filmárika a Filmušku. V obľúbenom austrálskom seriáli Skippy-stepná kengura som daboval hlavnú postavu malého chlapca.
Vyštudovali ste Divadelnú akadémiu múzických umení v Prahe. Prečo nie bratislavskú VŠMU?
– Mňa to do Bratislavy najprv viedlo. Paradoxom bolo, že so všetkými ľuďmi, ktorí sedeli v prijímacej komisii, som už ako dieťa robil. Oni mali pocit, že som „pokazený“ a mysleli si, že v škole by ma už ničomu nenaučili. Zároveň mali pocit, že mám už svoje vlastné návyky. Dosť ma to prekvapilo. Podobný osud stretol aj mojich ďalších detských hercov. Rozhlasové dieťa bol aj Rišo Stanke. Tiež sa na školu nedostal hneď na prvý raz. Teraz je to pán herec v Slovenskom národnom divadle. Preto som išiel na DAMU, tam nevedeli, že som „pokazený“ a vzali ma na prvý raz.
Nelákalo vás ostať po skončení školy v Čechách?
– V škole som bol práve v období revolúcie a rozdeľovania republiky. Bol som tam „latentní cizinec“. Pochopil som, že čeština je ako javisková reč veľmi ťažká. Hrať v tomto jazyku je náročné Herci sú determinovaní jazykom a okrem divadla nejaké uplatnenie v rozhlase a dabingu by nebolo. V televízii sa vtedy filmov tiež ešte tak veľmi nenakrúcalo. Musel som sa vrátiť aj na vojnu a potom som sa vrátil do Bratislavy. Neľutujem. Myslím si, že Praha sa lepšie dobýja z Bratislavy.
Zakotvili ste aj v alternatívnych bratislavských divadlách GU na GUi Ludus. Čím vás lákali?
– V Luduse som vyrastal už ako dieťa a k tomu divadlu mám absolútne blízky vzťah. Do GUnaGU som sa dostal cez môjho najlepšieho kamaráta z gymnázia, režiséra Karola Vosátka, ktorý tam práve vtedy začal fungovať. Zobral ma na stretnutie s Vilom Klimáčkom a začal som tam hrať. Odvtedy som v GUnaGU už viac ako pätnásť rokov.
Televízne obrazovky ovládli sitcomy. Netrápi vás nedostatok filmových úloh?
– Je to dané celou finančnou situáciou na Slovensku. Aj keď ja som veľmi rád, že sa začalo vôbec točiť a naštartoval sa cyklus vlastnej tvorby. Považujem to za dobré, pretože každá televízia, ktorá sa chce profilovať ako slovenská, by mala mať svoju vlastnú tvorbu. Pretože v mojich 25-30 rokoch sa netočilo absolútne nič. Slovensko si prešlo všetkými možnými reality šou.
Pôsobíte ako pokojný a seriózny človek. Bolo ťažké sa vžiť do role mafiánskeho bossa?
– Patrí to už k našej hereckej profesii. Tým, že si dám dole svoje civilné šaty a oblečiem si kostým, tak s tým kostýmom a podvedomým hereckým čarom si obliekam na seba nový charakter a psychológiu stvárňovanej postavy. Nerobilo mi to veľký problém. Hlavne aj preto, že seriál vznikol na motívy predstavenia English is easy, Csaba is dead, ktoré sme v Divadle GUnaGU hrali od roku 2000.
Nemali ste od svojej mamy negatívnu odozvu, že si môžete narobiť touto postavou problémy?
– To ani nie, s mamou sme to ani neriešili. Situácia bola taká, že som vtedy robil v projekte S. O. S. Otázkou bolo, či nastúpiť do projektu, ktorý bol už vtedy rozbehnutý. Som rád, že som to riskol. Na mediálnom trhu sme už s Mafstory viac ako päť rokov a natočených bolo viac ako 160 častí. Podľa mojich informácií sme rekordéri v najdlhšie trvajúcom sitcome na Slovensku.
Nebáli ste sa, že sa postavou Aliho Krasňanského zaškatuľkujete ako herec?
– U herca je jemným prekliatím to, ak hrá postavu mimoriadne presvedčivo a odozva je veľká. Ľudia si ho radi zaškatuľkujú ako nejaký typ. Preto som veľmi rád, že som dostal postavu aj v seriáli Panelák, kde hrám úplne opačný typ, akým je veľký a mocný alfasamec Alinko. Filip Malý je veľmi dobrý, jemný a submisívny človek, ktorý s týmito ženami nevie fungovať.
Stretli ste sa po úlohe Aliho Krasňanského s odozvou u mafiánskej komunity, či tlakomna vašu osobu?
– Nie, žiaden tlak nebol. Skôr si myslím, že ak to aj videli takto fungujúci ľudia z tejto komunity, tak sa skôr potešili a ich to pobavilo.
Kuktorému zo seriálov, v ktorých hráte, máte bližší vzťah?
Nedá sa na to odpovedať. Obidve relácie sú mi bytostne blízke, sú to akoby moje deti. Mám dvoch chlapcov a je to ako s deťmi. Nedá sa povedať, že jedno dieťa mám radšej ako druhé. A verím, že v mojom hereckom živote príde takýchto detí ešte veľa a že presvedčím divákov ešte aj v iných postavách.