TRENČÍN. Cesta dvadsaťjedenročného semifinalistu speváckej súťaže k hudbe nebola od začiatku jednoduchá a priamočiara. Skončil propagačnú grafiku na Strednej umeleckej škole v Trenčíne. Potom sa vybral študovať muzikológiu na Komenského univerzitu do Bratislavy, kde v druhom ročníku štúdium prerušil.
Jergušovi rodičia i starí rodičia sú veľmi muzikálni. Určite po nich niečo zdedil. K hudbe ho viedli, no on sa potreboval nájsť sám. „Šesť rokov chodenia na klavír do umeleckej školy mi nič nedalo. V tom období som nechápal, načo sú mi stupnice a technika na klavíri, nebavilo ma hrať nalinkované veci z nôt," hovorí Jerguš. Do školy viac nechodil a mohlo sa zdať, že je s hudbou koniec. Prišiel však deň, keď sa muzikantov príbeh naozaj začal.
Kúp mu poriadnu gitaru
„Keď som mal asi trinásť rokov, počul som nahrávku od amerického bluesmana Muddyho Watersa. Zatúžil som byť toho priamym účastníkom. Požiadal som otca, aby ma naučil hrať na gitare." Juraj Oravec si na to dobre pamätá. „Chcel, aby som mu ukázal, ako sa hrá na gitare, niečo nehmatateľné zapôsobilo a o mesiac už hral lepšie ako ja," hovorí Jergušov otec.
Našli mu pedagóga, trenčianskeho gitaristu Petra (Pedra) Raninca. Po troch mesiacoch intenzívnych kurzov otcovi povedal, že už ho nemá čo naučiť. Odporučil mu ale, nech chlapcovi kúpi poriadnu gitaru. Hudba Jerguša už nepustila. Dnes hovorí, že je to jeho život a maximálna studňa poznania. „Jazz, pop, aj rock´n´roll vychádzajú z jedného a toho istého zdroja. Zistil som, že hudba je len jedna," vyznáva sa zo svojho vzťahu mladý muzikant.
Mama pozerá súťaž zo záznamu
Jergušov otec je známy výtvarník, mama Jana učí tancovať deti predškolského veku. Podľa nej bol ich syn obyčajný chlapec s množstvom záujmov. „Veľa športoval, hral badminton, futbal, do školy síce chodil rád, ale skôr pre kamarátov, pretože bol a je veľmi spoločenský. U nás v dome sa vždy veľa hralo," hovorí. Jeho hudobný vývoj mama starostlivo sleduje, ale jeho vystúpenia v priamom prenose nemôže. „Nie som toho schopná, verím mu, ale trocha tŕpnem, pozriem si potom záznam." Vie, že jej syn je citlivá umelecká duša, ktorá potrebuje podporu a priazeň.
Šanca ukázať, čo vie
Superstar je podľa Jerguša súťaž, na ktorej konci je odmena v podobe finančnej alebo sľubovanej hudobnej kariéry. „Na Slovensku je veľa kvalitných hudobníkov, ktorí nie sú verejne známi. Médiá kŕmia ľudí väčšinou nekvalitou alebo aspoň žánrovou jednoduchosťou. Na svete je pritom toľko kvalitnej muziky. Do súťaže som šiel hlavne preto, aby som sa dostal do širšieho povedomia verejnosti. Rád by som dostal šancu prejaviť naplno všetko to, čo vo mne z hľadiska hudobného je."
Nesmelý alebo namyslený?
Jedni ho označujú za inteligentného a sebavedomého chalana, iní za nesympatického a namysleného, jedni vravia Harry Potter, iní čistý Johny Depp, či Robert Pattinson. „Názory na moju osobu sú rôzne, ale niekomu sa páči to, niekomu iné. Snažím sa byť svoj, sústrediť sa na muziku. Niekomu sa môže zdať, že som namyslený, no ja sa snažím byť iba trocha sebavedomý. Jamoval som s muzikantmi v Amerike, v Čechách aj na Slovensku. To je to, čo robím a snažím sa to robiť čo najlepšie," hovorí spevák, ktorý je v súťaži od prvých kastingov neprehliadnuteľný.