TRENČÍN. Lesná zver spôsobila za prvé dva mesiace tohto roku v Trenčianskom kraji sedem dopravných nehôd, o dve nehody viac ako v rovnakom období minulého roku. Informujú o tom policajné štatistiky. Zver sa presúva za vodou a potravou. „Záleží to aj od toho, čo kde družstevníci zasiali," hovorí Ján Drha, predseda Poľovníckeho združenia Ostrý vrch v Soblahove. „Idú za kukuricou, zemiakmi, ďatelinou alebo obilím. Zvýšený pohyb nastáva aj v čase párenia."
Aj v sobotu 5. marca popoludní o 13.20 h vbehol jeleň na cestu medzi Beckovom a miestnou časťou Kočoviec Rakoľubmi. Jeleň zahynul, 32-ročná vodička z Piešťan vyviazla s pokrivenými plechmi a prasknutým predným sklom na svojom Renaulte. Kolízia zvieraťa s automobilom môže mať ale aj tragické následky na oboch stranách. „Videl som, ako dopadla Fabia, ktorá narazila do jeleňa. On zostal na mieste ležať a z úplne nového auta vypadol motor. Dvesto kíl živej váhy je silný súper," hovorí poľovník.
Nehoda sa stala na ceste pod motorestom Radar. Ide o úsek, na ktorom zahynie ročne približne tridsať kusov zveri, hlavne srnčej a diviačej. Podobne sú na tom aj ďalšie cesty. „Od kruhového objazdu Trenčianska Turná po hypermarket Tesco a tiež na ceste z Mníchovej Lehoty do Soblahova," hovorí Drha. Poľovníci tieto miesta sledujú už viac rokov.
Osadiť značky nie je jednoduché
V prípade nehody dopravná polícia kontaktuje poľovnícke združenie v danom revíri. „Keď je zver pri nehode usmrtená, musíme sa o ňu postarať. Ak je iba poranená, sme povinní pokúsiť sa ju so psom dohľadať," hovorí poľovník. Každú nehodu musia zdokumentovať. Podľa nich by na úsekoch zvýšeného pohybu zvierat pomohli dopravné značky „Pozor zver".
Spolu s Poľovníckym združením Lipníky Trenčianska Turná preto požiadali o osadenie značiek Správu ciest Trenčianskeho kraja a Slovenskú správu ciest v Žiline. Odpoveď zo Žiliny ich prekvapila.
„S navrhovaným osadením značky súhlasia za predpokladu, že ho my, ako žiadatelia, osadíme a budeme udržiavať na vlastné náklady," hovorí predseda Poľovníckeho združenia Lipníky Trenčianska Turná Ľubomír Poruban. „Ide predsa o verejný záujem, ku škodám dochádza na zveri i na autách. My si financovanie značiek nemôžeme dovoliť."
Podľa hovorkyne Slovenskej správy ciest je toto bežný postup. „Vzhľadom na to, že máme nedostatok pridelených finančných prostriedkov na bežnú údržbu, vo svojom súhlasnom stanovisku na osadenie dopravnej značky používame toto vyjadrenie.
Je na rozhodnutí príslušného krajského úradu, komu vydá určenie na osadenie značky," povedala Iveta Fedorová.
Ako horúci zemiak
Správa ciest Trenčianskeho kraja žiadateľov odporučila na obvodný úrad cestnej dopravy, tí ich zasa poslali so žiadosťou na dopravný inšpektorát. „Pohadzujú si nás ako horúci zemiak," sťažuje sa poľovník. Podľa Františka Matečného z Obvodného úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie v Trenčíne musia žiadatelia ku žiadosti pripojiť aj návrh, kde presne má dopravná značka stáť. Ak ju odsúhlasí policajný dopravný inšpektorát, úrad vydá súhlasné stanovisko a cestári značku musia osadiť. Aby bol proces rýchlejší, radí najskôr sa obrátiť na políciu, aby návrh odobrila. „Ak ide o štátnu cestu, platia to cestári," hovorí.
V Nemecku majú podchody a nadchody
Problém s migrujúcou zverou podľa poľovníka príkladne rieši Nemecko. „Majú ohradené cesty, majiteľ pozemku musí mať predpísaný plot, ktorý musí kontrolovať. K tomu však majú aj vymyslené podchody alebo nadchody pre zver, aby mala možnosť migrovať." Na Slovensku, ktoré je na zverinu bohaté, sme také niečo zatiaľ neurobili.
Poľovníci zo Soblahova začali minulý rok skúšať takzvané pachové ohradníky. Ide o penu, ktorú nastriekajú na rastliny a kríky okolo ciest na tých najnebezpečnejších miestach. Pach by mal zvieratá odradiť. „Nastriekali sme tým vlani na jar a na jeseň úsek medzi Trenčínom a Soblahovom a tiež medzi Mníchovou Lehotou a Radarom. Aj po aplikácii tohto prípravku došlo ku kolíziám so zverou, ale v menšej miere ako pred tým," povedal Ján Drha.
Pachové ohradníky podľa neho neodradia zver od prechádzania cez cestu celkom. „Nájde si iné miesta, my ju len posunieme možno o sto metrov ďalej. Keď je smädná, ku vode pôjde."