Časť Trenčanov a občianski aktivisti naďalej poukazujú na problémy, ktoré spôsobí trasovanie modernizovanej železničnej trate cez mesto.
TRENČÍN. Skupina občianskych aktivistov, poslancov spísala otvorený list vládnym činiteľom, v ktorom upriamujú pozornosť na negatívne dôsledky, ktoré by pre mesto malo trasovanie železničnej trate stredom a tvrdia, že je šanca odkloniť ju. Modernizácia, ako poukazujú, prinesie okrem likvidácie plavárne aj ďalšie stavebné zásahy, výstavbu protihlukovej steny a zmenu dopravy riešením mimoúrovňových križovatiek.
Ide v Trenčíne o ďalší verejný protest proti trase železnice od petície, ktorú pred takmer siedmimi rokmi podpísalo cez desaťtisíc ľudí. O téme modernizácie rokoval minulý týždeň primátor Richard Rybníček (nezávislý) s ministrom dopravy Jánom Figeľom (KDH). Ten však už nedáva aktivistom nádej, že by sa mohla železnica dostať mimo mesta.
Ako povedal Figeľ, celý proces prípravy modernizácie trval viac než desať rokov a bol v zodpovednosti mnohých inštitúcií vrátane samospráv. „Trasovanie je v súlade nielen s územným plánom mesta, ale aj regiónu a takmer sto percent pozemkov je už vo vlastníctve železníc SR,“ povedal minister s tým, že nevie o autoritách na regionálnej úrovni, ktoré by chceli tento proces a všetky doterajšie rozhodnutia spochybňovať. Jedným z aktérov listu je však aj župan Pavol Sedláček.
Jeho reakciu sme nezískali, pretože bol na zahraničnej služobnej ceste. Na tom, že je celý proces prípravy modernizácie príliš ďaleko, trvá aj primátor Rybníček. Dokonca v čase, keď vyzval na diskusiu o budúcnosti modernizácie aktivistov a architektov, podpísal zmluvu o predaji ďalších pozemkov pre železnicu. Primátorovo rozhodnutie odôvodnil hovorca mesta Richard Nemec tým, že išlo o zmluvu, ktorú schválilo ešte bývalé zastupiteľstvo v júni minulého roka. „Modernizácia je verejným záujmom Slovenskej republiky a keďže ide o transeurópsky koridor, prípadný odpor by viedol k vyvlastneniu daných pozemkov, takto mesto získalo 680tisíc eur,“ povedal Nemec.
Aktivisti listu to nepovažujú za seriózne a sú postupom mesta sklamaní. Ako hovorí poslanec Ján Babič, jeden z iniciátorov otvoreného listu, vkladali do nového vedenia nádeje, že pri problematike modernizácie sa bude snažiť postupovať s ohľadom na občanov a ich vôľu, a nie s ohľadom na uznesenia minulého zastupiteľstva. „Predajom si primátor vyrazil najsilnejší tromf pri rokovaniach so železnicami. Čakali sme, že nové vedenie sa bude opierať o názor občanov,“ povedal Babič.
Modernizácia dvanásťkilometrového úseku od Zlatoviec po Trenčiansku Teplú má však teraz aj problémy s dodávateľmi stavby. Úrad pre verejné obstarávanie zastavil tender, proti jeho rozhodnutiu je však nielen investor Železnice Slovenskej republiky, ale aj účastníci súťaže a podali žalobu na súd. Podľa hovorcu úradu Branislava Zvaru bolo dôvodom na zastavenie súťaže to, že neboli dodržané princípy transparentnosti nediskriminácie uchádzačov.