TRENČÍN. Takmer každú nedeľu podvečer sa v Brumove Bylnici opakuje rovnaký scenár. Mladí ľudia, študujúci na brnenských vysokých školách sa z domu presúvajú na internát alebo privát. Vlak do Brna odchádza z Trenčína o 17.07 hodine. O necelú hodinu zastavuje v Brumove-Bylnici, kde študenti z vlaku vystúpia, aby našli k sebe niekoľko ďalších a kúpili si tak skupinový lístok s čo najväčšou zľavou.
Lístok kúpený v Čechách stojí menej
Andrej z Dubnice nad Váhom cestuje z Trenčianskej Teplej. „Je to z Dubnice najbližšia zastávka a odtiaľ sa do Brna už neprestupuje," hovorí. „Lístok si kupujem do Brumova Bylnice. Potom vo vlaku, ak je dosť ľudí na skupinový lístok v mojom vozni, kúpime si ďalší na trasu Sv. Štepán-Brno. Ak nie, vyskočím v Brumove a vytvorím skupinu alebo sa k nejakej pridám."
Jednosmerný lístok stojí z Trenčína do Brna 12,50 eura. Ako povedala pracovníčka informačného centra Slovenskej železničnej spoločnosti, na jednosmernú cestu z Trenčína do Brna žiadna zľava neexistuje, študentská zľava sa dá uplatniť iba po slovensko-českú hranicu. „Pri kúpe lístka vám môžu ponúknuť službu Sity Star a spiatočný lístok, ktorý platí mesiac, ale musíte ísť tou istou cestou aj späť. Tento lístok stojí 17,20 eur."
Desiati ušetria najviac
Po prechode štátnou hranicou sa menia nielen vlakové čaty, ale aj systém zliav cestovného. „Skupinová zľava je veľmi výhodná," hovorí výpravca na železničnej stanici v Bylnici.
Obyčajný lístok do Brna stojí 202 českých korún, čo je približne 8,30 eur. „Ak si kúpia dvaja spoločný lístok, zaplatia po 152 korún, ak sa nájdu traja, tak 135 a ak sa nazbierajú desiati, každý zaplatí iba 111 českých korún."
Vlak podľa slov výpravcu stojí v Bylnici až deväť minút, čo je dostatočný čas na to, aby jeden študent vystúpil, zohnal ďalších do skupiny a kúpil spoločný lístok.
Rodičia sa striedajú
Niektorí mladí ľudia cestujú do Brna z českej hranice. „Idem väčšinou z Vláry alebo z Brumova, pretože kupovať si lístok v Čechách je lacnejšie ako na Slovensku," hovorí Roman z Trenčianskej Teplej. Do najbližšej českej stanice ich vozia rodičia, ktorí sa po týždni striedajú. „Berieme, koľko sa ich do auta pomestí, po týždni ich vezie zase niekto druhý," hovorí otec študentky Martiny z Nemšovej.
V nedeľu býva v Bylnici dosť rušno. „Obyčajne sa dohadujeme asi piati dopredu, aby sme mali predstavu, koľko to asi bude stáť," opisuje rituál študentka Martina. „Aj na stanici sa nájdu ešte ľudia, ktorí nemajú žiadnu skupinu, tak sa spojíme. Keď som cestovala po prvý raz a nevedeli sme o skupinových lístkoch, sám sprievodca povedal, že máme počkať, kým príde vlak. Isto vraj z neho niekto vystúpi a pôjde kupovať lístky." Zľavy sú podľa nej pre študentov veľmi podstatné. Je totiž rozdiel, či zaplatia 12,50 alebo 4,50 eura.