Predávanie Nota Bene je práca a nie žobranie

Registrovaný predajca časopisu Nota Bene má pri sebe preukaz. V Trenčíne je na ňom okrem mena a fotografi e aj pečiatka Sociálnych služieb mesta.

Predajca Nota Bene musí mať preukaz a nesmie obťažovať ľudí.Predajca Nota Bene musí mať preukaz a nesmie obťažovať ľudí. (Zdroj: ĽUBOSLAVA SEDLÁKOVÁ)

Registrovaný predajca časopisu Nota Bene má pri sebe preukaz. V Trenčíne je na ňom okrem mena a fotografi e aj pečiatka Sociálnych služieb mesta. Ak predajca žobre, nadáva alebo obťažuje ľudí, treba volať políciu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

TRENČÍN. Dobré meno, ktoré sa už dlhší čas snažia vytvoriť si predajcovia časopisu Nota Bene v Trenčíne, im občas narušia podvodníci. S časopisom v ruke mámia od okoloidúcich euro, stravné lístky alebo aspoň pár centov. Ak nepochodia, uštedria človeku nevhodnú poznámku. „V jeden deň mi ponúkali časopis dve skupiny mladých Rómov, jedna na Námestí sv. Anny a druhá pri obchodnom dome Prior,“ povedala naša čitateľka Zuzana z Trenčína.

SkryťVypnúť reklamu

„Keď som neprejavila záujem, pýtali si stravný lístok alebo peniaze.“ Na obťažovanie sa sťažovala aj staršia pani, za ktorou títo predajcovia ešte dlho oplzlo vykrikovali. „Poďakovala som sa, že už toto číslo časopisu mám, kričal na mňa, že za to sa on nenaje.“

Na podnety od občanov reagovala mestská polícia, ktorá skupinu neregistrovaných predajcov monitorovala a riešila ich blokovou pokutou. „Časopis mali v obale a predávali ho za 50 centov,“ povedal Antonín Zámečník z mestskej polície. „Keď od človeka peniaze dostali, žiadali, aby mu časopis nemuseli dať, lebo je už posledný. Podvodom takto od ľudí lákali peniaze.“ Nemali označenie ani preukaz.

Trenčín má sedem predajcov

Podľa Sandry Tordovej z občianskeho združenia Proti prúdu, predajca by mal predávať štandardne v meste, kde je zaregistrovaný. „Výnimkou bývajú predajcovia, ktorí po dohode s nami predávajú v meste, kde ešte časopis nemá svoju prevádzku a kanceláriu. Čo nie je prípad Trenčína.“

SkryťVypnúť reklamu

Tu je v súčasnosti registrovaných sedem predajcov časopisu Nota Bene. „Každý z nich má preukaz s fotografiou, pečiatkou Sociálnych služieb mesta a číslom miesta, na ktorom predáva. To isté číslo má aj na časopisoch,“ povedala Alena Laborecká riaditeľka Sociálnych služieb mesta Trenčín.

Pravidlá predaja musia dodržiavať

Keď sa predajca zaregistruje, zaviaže sa dodržiavať Kódex predajcu. Nesmie predávať pod vplyvom alkoholu, obťažovať ľudí, žobrať, musí správne vydávať z čiastky a nesmie nadávať. Ako povedala Tordová, s preukazom dostane tri štartovacie kusy zdarma. Tie predá a každý ďalší kus si kupuje za 50 percent z ceny a predáva za plnú sumu. „To je systém, ktorý človeka motivuje hospodáriť s peniazmi, odkladať si peniaze a myslieť na ďalší deň.“

SkryťVypnúť reklamu

Podľa nej predajcovia, ktorí otravujú a prenasledujú ľudí s časopisom, žobrú alebo nadávajú, sú často neregistrovaní alebo vylúčení predajcovia. Veľmi kazia dobré meno ostatným predajcom Nota Bene. „Preto všetkých čitateľov veľmi prosíme, aby si všímali, či ten človek má preukaz a dodržiava pravidlá predaja.“ Ak nemá preukaz, kúpu časopisu treba odmietnuť, pravdepodobne ide o špekulanta. „Ak obťažuje okoloidúcich, z diaľky sa mu vyhnite,“ radí Tordová. „Ak vás obťažuje, nadáva vám alebo niekomu inému, neváhajte volať políciu. Kým sa nájdu ľudia, ktorí ich podporia, dovtedy to budú robiť.“

Problém s podvodníkmi riešilo občianske združenie aj v iných mestách. „Je to pre nás veľmi vážny a z našej pozície ťažko riešiteľný problém. Ak ide o riadne registrovaného predajcu, ktorý poruší pravidlá, vieme to riešiť. Pohovorom, stopnutím predaja na nejaký čas a inými prostriedkami, ktoré máme. Ak však ide o človeka, ktorý je vylúčený, nie je s nami v kontakte, nemôžeme s ním prakticky nič urobiť.“ Jediná cesta preto podľa Tordovej je nepodporiť ich a znepríjemniť im život volaním polície.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 237
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 268
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 089
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 145
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 796
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 254
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 546
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 490
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Boris Vitázek.

Festival sa koná 11. a 12. apríla na rôznych miestach


Očkovanie vakcínou Comirnaty od spoločnosti Pfizer.

Kotlár avizoval, že Žilinkovi odovzdá výsledky analýzy šarží vakcín Moderna a Pfizer.


SITA

Cintorín pri pamätníku v lesoparku Brezina v Trenčíne pripomína beštiálne vraždy 69 vojakov, partizánov i civilných obyvateľov.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu