Niektoré druhy vtáctva sú u nás veľmi vzácne a je ich z roka na rok stále menej. Pritom sa však nehľadá príčina tohto úbytku a ani sa nerieši otázka jeho zamedzovania a teda záchrany.
TRENČÍN. Príčiny úbytku rôznych druhov vtáctva sú rôzne. Niektoré postupne strácajú svoje prirodzené prostredie na hniezdenie, a preto od nás odlietajú. Sú to najmä tie vtáky, ktoré hniezdia v dutinách stromov. Starostlivosťou o lesy, parky a sady sa postupne odstraňujú staré a prestárle stromy, v dutinách ktorých bolo mnoho hniezd. Inou príčinou je odstraňovanie krovia z polí a medzí, vypaľovanie suchej trávy, hromadné používanie pesticídov, strieľanie vtáctva zo vzduchoviek a prakov, nezákonný odstrel dravých vtákov nedisciplinovanými poľovníkmi alebo pytliakmi alebo ich chovanie v domácnostiach. Spoločný menovateľ je teda človek.
Naše vtáctvo je nepostrádateľnou súčasťou celkového prírodného diania a tvorenia a hocijaká porucha v rovnováhe v pomere medzi vtáctvom a škodcami poľnohospodárskych a lesných plodín máva katastrofálne dôsledky.
Ochrana prírodnej harmónie je najdôležitejšou úlohou človeka. Jeho povinnosťou je nielen zachovať svojmu potomstvu všetko to, čo sám zdedil, ale aby to ešte aj rozmnožil a zveľadil. Treba hľadať možnosti záchrany vymierajúceho vtáctva, znovuosídlenia opustených vtáčích sídlisk, ktoré zničila ľudská chamtivosť alebo nepremyslená túžba po každom zničení krovísk v záujme zvýšenia osevnej plochy.
Vtáctvu škodia predovšetkým chemické prostriedky na ničenie buriny a hmyzu, ktoré sú nevhodne používané. Tie síce spravidla neničia priamo, avšak zhubne pôsobí otrávený hmyz alebo drobné hlodavce, ktoré sú ich potravou. Hoci chemické prostriedky sa môžu u nás používať za presne stanovených podmienok a v určitej koncentrácii, predsa dochádza k určitým prechmatom a tým i k veľkým škodám na všetkom živom.
Ani odstreľovanie vtáctva zo vzduchoviek dodnes nevymrelo, hoci vyhlášky o ochrane voľne žijúcich živočíchov zakazujú používať vzduchovky na zabíjanie stavovcov.
Ďalšia vyhláška o strelných zbraniach a strelive hovorí, že osoby mladšie ako 15 rokov nesmú bez priameho dozoru dospelých používať vzduchovky vôbec, tým menej na strieľanie živých tvorov. Vzduchovku teda možno používať iba na športovú streľbu na neživý terč.
Zásady ochranára vtáctva
- poznáva vtáctvo a jeho význam v prírodnom dianí
- dodržiava príslušné vyhlášky a normy na ochranu vtáctva a prírody
- chráni hniezdiská vtákov a ostatné priestory jeho výskytu
- nevypaľuje suchú trávu, nestrieľa po vtákoch
- neusmrcuje vtáky, neničí ich životné prostredie a hniezda
- nevyberá vajíčka alebo mladé vtáčiky z hniezd
- vytvára podmienky na zveľaďovanie vtáčích populácií, predovšetkým výsadbou stromov, krov, remízok, zhotovovaním a rozmiestňovaním umelých hniezdísk, kŕmidiel, napájadiel a pod.
- svoje poznatky odovzdáva iným, najmä dbá, aby ani ďalší jeho odchovanci, priatelia a spolužiaci neničili prír odu a vtáctvo
- v prírode sa chová ticho, disciplinovane, aby svojím správaním nerušil vtáctvo
- v zimných mesiacoch prikrmuje vtáctvo a na jar vešia búdky.
(mm)
Autor: Milan Mikuš