Legendárni americkí rangeri majú nasledovníkov aj v našich končinách. Chránenú krajinnú oblasť Malé Karpaty má v drobnohľade pätica novomestských strážcov prírody.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. S prebúdzajúcou sa jarou ožívajú aj pytliaci, zakladatelia čiernych skládok, či milovníci adrenalínu, ktorí si do hôr prídu zajazdiť na štvorkolkách alebo terénnych motocykloch. Ak spáchajú trestný čin, môžu ich rangeri predviesť na políciu a dokonca použiť donucovacie prostriedky vrátane obuškov, pút, slzotvorných prostriedkov, hmatov i chvatov. Represívne zásahy však nie sú ich úlohou. Strážcovia prírody pomôžu turistom v prípade núdze a informujú o ochrane prírody.
Novomešťania chránia oblasť Malých Karpát
Dvojica novomestských rangerov Jozef Nosál (45) a Jana Galbavá (25) sa stará o územie Malých Karpát. „Dbáme o to, aby ľudia neničili prírodu a niečo ostalo aj pre budúce generácie,“ tvrdia. Pri niekedy až pätdesiatkilometrových potulkách môžu kontrolovať aj poľovné povolenia, zasahovať voči pytliakom a jazdcom v „tereňákoch“. Mapujú aj ilegálne ohniská a čierne skládky. „Rangerom som päť rokov. Špecializujem sa na hĺbkový prieskum a trestné právo. Som aj jaskyniar, horolezec, horský vodca i potápač.
Robím to z presvedčenia, túžil som po tom od detstva,“ hovorí jeden z prvých novomestských rangerov Nosál.
Jeho kolegyňa je v radoch dobrovoľných strážcov prírody dva roky. „Milujem prírodu a túžim, aby zostala nádherná. Aj preto som vstúpila do radov strážcov prírody,“ pridala sa Jana. Tá je špecialistkou na hĺbkový prieskum, kynológiu a trestné právo.
V prípade krajnej núdze môžu použiť aj zbraň
Zákon o ochrane prírody a krajiny presne vymedzuje práva rangerov v prípade páchania trestných činov. „Môžeme osobu obmedziť v osobnej slobode. Ak je agresívna, môžeme jej nasadiť putá a predviesť ju na políciu," hovorí Nosál.
Ak je ranger držiteľom zbrojného preukazu, môže dokonca v krajnej núdzi a v nutnej obrane použiť aj zbraň. Pri neoprávnenom vstupe motorového vozidla do chránenej krajinnej oblasti majú právo vyžiadať si občiansky i vodičský preukaz, dokonca môžu urobiť prehliadku kufrov i batožiny. Ak majú podozrenie na lov chrobákov alebo trhanie chránených rastlín, majú právomoc vykonať aj osobnú prehliadku. „Rangerom sa môže stať človek starší ako osemnásť rokov so znalosťami o prírode. Môže to byť iba občan našej republiky, ktorý nebol súdne trestaný. Po školení a samoštúdiu nasledujú skúšky,“ vysvetlil Nosál. Po ich absolvovaní dostane adept odznak na uniformu a preukaz.
Sfetovaná partia posprejovala stromy
Chránená krajinná oblasť Malé Karpaty v blízkosti Nového Mesta dostáva riadne zabrať. „Tínedžeri chodia na Kamennú popíjať alkohol a potom ničia všetko, čo im príde do cesty,“ pokračuje Nosál. Mládež fajčí marihuanu a našli sa po nich bongá. Ničia lavičky, stoly, búdky pre vtákov, vyrezávajú do stromov a vykrikujú vulgárne na turistov.
Sfetovaná partia dokonca posprejovala stromy a kríky ružovou farbou. „Pred štyrmi rokmi behali po lese nahí šestnásťroční ľudia, po našom zásahu ušli,“ hovorí Nosál.
Novomestskí rangeri pravidelne kontrolujú aj labute na Zelenej vode a ich hniezdenie. Cyklistom odporúčajú nepohybovať sa po turistických značkách, ale iba po vyhradených cyklotrasách. Napriek tomu objavili niekoľko ilegálnych tratí pre cyklokros priamo v lesných porastoch.
Priestupky rangeri zmapujú fotodokumentáciou a videozábermi. Majú právo kontrolovať aj ornitológov. „Keď je niekto na strome, nemôžeme vedieť, že je to ornitológ. Požiadame ho o zostup. Musí sa nám preukázať, že má právo kontrolovať napríklad dravcov alebo spevavcov,“ vysvetľuje. Do terénu chodia na obchôdzky pravidelne vo dne i v noci. Trasy si volia podľa okolností.
Rangeri častokrát pomohli pri úrazoch turistov. Aj vďaka ich skorému zásahu dnes žije šesťdesiattriročný dôchodca. „Náš stopársky psík ho vyňuchal zakliesneného a podchladeného v kríkoch rokliny. Ležal tam štyri hodiny. Zateplili sme ho a zavolali rýchlu pomoc. Možno pol hodiny a muž by bol zomrel,“ povedal na záver novomestský ranger.