Obnova Trenčianskeho hradu sa spája s menom Karola Chudomelku

Architekt Karol Chudomelka, predstaviteľ zakladajúcej generácie odbornej disciplíny architekt – pamiatkar u nás oslávil 89. narodeniny.

Na revitalizácii hradu má svoj podiel Karol Chudomelka.Na revitalizácii hradu má svoj podiel Karol Chudomelka. (Zdroj: ARCHÍV TN)

Architekt Karol Chudomelka, predstaviteľ zakladajúcej generácie špecifi ckej odbornej disciplíny architekt – pamiatkar u nás oslávil 24. februára 89. narodeniny.

TRENČÍN. Rodák z Jindřichovho Hradca, vyštudoval v rokoch 1941 – 1945 architektúru na Vysokej škole technickej v Darmstadte. Na jeho ďalší profesijný vývoj neskôr vplývala žalostná situácia a výraz vojnou zničených obcí a miest na Slovensku, kde sa usadil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priamo v teréne sa stretával s tragickým stavom opustených a deštruovaných historických architektúr. Preto sa rozhodol konať a nakoľko na Slovensku absentovali kvalifikovaní architekti či iní špecialisti pre danú problematiku inicioval vznik osobitej zložky projekcie pre rekonštrukciu pamiatok, ktorá sa stala súčasťou ateliéru Stavoprojekt v Bratislave. V Chudomelkovom ateliéri sa zároveň prejavil v danom období nový fenomén v európskom kontexte, a to „integrovaná pamiatková starostlivosť“.

SkryťVypnúť reklamu

Jej cieľom bolo nové zapojenie historických architektúr do života. Táto metóda pamiatkovej obnovy konkurovala línií preferujúcej zachovanie romantickej malebnosti či striktnému konzervátorskému prístupu a reštaurovaniu fragmentov. Chudomelkovo úsilie spočívalo vo funkčnej revitalizácii objektu, súboru či historického jadra.

Jeho pečať nesie Dóm sv. Martina i Turzov dom

V architektonickej práci Karola Chudomelku sa okrem nevyhnutnej znalosti technológii a historických stavebných konštrukcii odzrkadľuje aj široký kultúrno - spoločenský „background“ a rozhľadenosť, spolupráca s ďalšími vedeckými disciplínami ako reštaurátori, historici umenia či archivári.

Medzi realizáciami architekta – pamiatkara možno nájsť obnovy sakrálnej aj sekulárnej architektúry. Jednou z prvých bola rozsiahla rekonštrukcia kostola Panny Márie v Bíni medzi rokmi 1948 – 1952, neskôr v roku 1970 fasády Dómu sv. Martina v Bratislave a v roku 1973 obnova kláštorného komplexu klarisiek v Bratislave, Turzovho domu v Banskej Bystrici (1958) či rekonštrukcia Zámku vo Zvolene (1969) pre účely Slovenskej národnej galérie. No vôbec medzi najrozsiahlejšie realizácie patria obnova Oravského hradu a konzervácia, rekonštrukcia a revitalizácia Trenčianskeho hradu, vrátane konštrukcie klenby a zároveň zastrešenia Barborinho paláca na Trenčianskom hrade (projekt 1963, realizácia 1966).

SkryťVypnúť reklamu

Držiteľ ocenení

Takmer päťdesiat rokov trvajúca kontinuálna obnova Trenčianskeho hradu neodmysliteľne spojila meno Karola Chudomelku s mestom Trenčín. Od prvých projektov zo šesťdesiatych rokov po návrhy architektonického riešenia prezentácie unikátneho archeologického nálezu základov románskej rotundy na Hornom hrade v závere deväťdesiatych rokov minulého storočia, venoval svoj čas oživovaniu najznámejšieho „Matúšovho hradu“ Považia. Spôsob „konzervácie“ uplatnený na Trenčianskom hrade využil súčasné vedecké a technické znalosti a bol účelný. Konzervácia sa tu chápala v najširšom slova zmysle, napr. nové zastrešenia chránia pôvodné štruktúry pred ďalším rozpadom.

Za zmienku nepochybne stojí aj komplikovaná obnova Oravského hradu, kde okrem iného dôležitý faktor zohral terén a situovanie stavby. Rekonštrukciu možno charakterizovať ako racionálnu, bez romantických záujmov a s rešpektovaním osobitostí slohu aj regionálnych zvláštností v diele pôvodných staviteľov.

SkryťVypnúť reklamu

Obnova zohľadnila zázemie pre muzeálnu činnosť, veľkú záťaž návštevníkmi počas turistickej sezóny, služby, hygienu a ochranu. Za projekt obnovy Oravského hradu spolu s obnovou Turzovho domu v Banskej Bystrici v roku 1966 získal Karol Chudomelka Cenu Dušana Jurkoviča. Za celoživotné úsilie získal v roku 1994 Cenu Emila Beluša.

Autor: Mária Vdovičíková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 250
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 315
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 124
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 190
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 825
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 303
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 547
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 356
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Boris Vitázek.

Festival sa koná 11. a 12. apríla na rôznych miestach


Očkovanie vakcínou Comirnaty od spoločnosti Pfizer.

Kotlár avizoval, že Žilinkovi odovzdá výsledky analýzy šarží vakcín Moderna a Pfizer.


SITA

Cintorín pri pamätníku v lesoparku Brezina v Trenčíne pripomína beštiálne vraždy 69 vojakov, partizánov i civilných obyvateľov.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu