TRENČÍN. Poslanci, občianski aktivisti, podnikatelia, ale aj župan Pavol Sedláček sú podpísaní pod otvoreným listom, ktorý minulý týždeň zaslali najvyšším štátnym a vládnym predstaviteľom.
Podľa občianskeho aktivistu Norberta Brázdu, navrhnuté trasovanie stredom mesta spôsobí viac problémov a preto sa pokúšajú zastaviť tento proces napriek vysokému štádiu prípravy.
Listom chcú preto upozorniť aj nato, že sa neberie do úvahy možnosť obchvatu mesta a že zámer železníc viesť trať stredom mesta, cez husto obývanú oblasť, centrálnu mestskú zónu traumatizuje ľudí.
Zostavovatelia listu tvrdia, že majú podporu verejnosti
Od posledného verejného odmietnutia variantu vedenia vysokovýkonnej trate stredom mesta uplynulo sedem rokov. Petíciu vtedy podpísalo cez desaťtisíc ľudí.
„Bol som jedným z členov petičného výboru a stále som presvedčený, že variant vedľa diaľnice je lepší. Trasovanie cez mesto považujem za zlý krok, ktorý dlhodobo negatívne ovplyvní nielen dopravnú situáciu, ale aj život v meste," povedal župan Pavol Sedláček. Ako pripomenul, nie sú dodnes známe ani presné technické riešenia. „Napríklad sa nehovorí, že pri modernizácii dôjde k vyrovnávaniu trate v časti pred poľom a tam majú padnúť ďalšie domy."
Ako dodáva Brázda, projektovú dokumentáciu takmer nikto nevidel. „Na stretnutí k tejto problematike sme požiadali primátora, aby zabezpečil jej sprístupnenie, to sa zatiaľ ešte nestalo. Mesto nemá ani uzatvorené zmluvy o nejakých vyvolaných investíciách a všetko je len v rovine prísľubov," skonštatoval Brázda.
Primátor mesta Richard Rybníček poznamenal, že aktivite skupiny poslancov a aktivistov nerozumie, pretože mesto ich už všetky robí, okrem zastavenia modernizácie. „Dávame dokopy dokumentáciu, ktorá je v meste a požiadali sme železnice aj o sprístupnenie ďalšej. Po jej naštudovaní plánuje rokovanie s ministrom dopravy Jánom Figeľom," vymenováva Rybníček.
Tender ÚVO zrušil pre netransparentnosť
Hoci sa modernizácia koridoru Bratislava - Žilina sa priblížila k Trenčínu, práce podľa plánovaných termínov nezačnú. Úrad pre verejné obstarávanie totiž zrušil súťaž. Ako povedal hovorca úradu Branislav Zvara, súťaž zastavili, pretože neboli dodržané princípy transparentnosti nediskriminácie uchádzačov. „Zistenia v porušení zákona o zadávaní zákazky nebolo možné odstrániť iným spôsobom ako verejnú súťaž zrušiť," povedal.
Naviac úrad už v minulosti prikázal doplniť najlacnejšieho uchádzača späť do tendra, ktorý bol minulou vládou vylúčený.
Zastavenie súťaže prinieslo Trenčínu šancu
Rybníček v zastavení tendra na dodávateľa prác vidí šancu získať čas a pripraviť sa na rokovania. Za takejto situácie považuje výzvu za zbytočnú. „Keby sme vedeli, že sa začína stavať a treba rýchlo konať, tak to má zmysel, ale teraz máme čas, aby sme vyrokovali podmienky. Tej výzve nerozumiem. Situácia nie je taká, aby sme sa k tomu stavali emotívne. Je to nafúknutá záležitosť," odkázal aktivistom.
Aj napriek zastavenému tendru má ministerstvo dopravy záujem v modernizácii pokračovať a trasovanie úseku cez Trenčín nebude meniť. „Teraz je na novom vedení ŽSR, aby rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie zhodnotilo a vypísalo nový tender na modernizáciu tratí, aby sme urýchlene pokračovali v modernizácii železníc smerom k Žiline," skonštatoval hovorca rezortu Martin Krajčovič. Pôvodný projekt modernizácie nebudú meniť ani železnice.
Podobne aj primátor konštatuje, že administratívny proces prípravy stavby je už na 99 percent hotový a doterajšie práce stáli mesto cez 12 miliónov eur. Upozorňuje, že príprava a realizácia iného variantu je otázkou možno 15 – 20 rokov a 225 miliónov eur určených na modernizáciu je časovo limitovaných do roku 2013.