Osem mladých umelcov predstavuje svoj pohľad na legendu o trenčianskej hradnej studni. Diela vystavujú od štvrtka 3. marca v Art Centre Synagóga.
TRENČÍN. Mladí Trenčania sa rozhodli pripraviť výstavu na spoločnú tému, ktorá patrí k Trenčínu. Legendu o Omarovi a Fatime však spracoval každý po svojom. Ako povedala jedna z autoriek Natália Okolicsányiová, výstava je multimedálna, svoje zastúpenie v trenčianskej synagóge našla maľba, objekt v priestore, video inštalácia a inštalácia fotografií.
„Sme prevažne Trenčania, preto sme sa rozhodli spojiť trenčiansku tému, umelcov a miesto do jedného," povedala Okolicsányiová. Okrem nej výstava predstavuje diela Petra Hornáka, Lucie Horňákovej Černayovej, Michala Gogoru, Radoslava Ondrišáka, Pavly Pádivej, Juraja Tomana a Mareka Halásza.
Netradičný pohľad na tradičnú tému
Ide o ich prvý spoločný projekt, ktorý podľa nej vznikol spontánne. „Sami sme nevedeli, čo z toho vznikne. Do poslednej chvíle sme nevedeli, ako to bude vyzerať, ale myslím, že sa nám to podarilo," hovorí Okolicsányiová. Ďalšie spoločné výstavy zatiaľ naplánované nemajú, ako však povedala Natália, ich ďalšia spolupráca by bola určite zaujímavá.
Natália Okolicsányiová sa na výstave prezentuje maľbou. Ako vraví, pravidelne zatiaľ nevystavuje, momentálne pracuje na nových veciach. Jej autorskej výstavy sa tak možno dočkáme budúci rok. Lucia Horňáková Černayová spracovala spoločnú tému formou videoprojekcie, fotografií a obrazu. „V čase, keď sa začala pripravovať táto výstava, som pracovala na jednom nápade, zhodou okolností sa nám podarilo zohnať aj potrebný materiál, takže sa to podarilo.
Inštalácia pozostáva z videa, ktoré je zostrihane z televízneho týždenníka, ktorý sa kedysi premietal v kinách pred predstavením. Ide o intuitívne video, kde sa prekrývajú jednotlivé vrstvy," hovorí Horňáková Černayová.
Druhú časť jej tvorby predstavujú fotografie a obraz, ktorý je spomienkou na deň detí na hrade, kde bola ako dieťa so sestrou a rodičmi. „Rozhodli sme sa ten obrázok znova namaľovať tak, ako keď sme boli deti. Možno trochu infantilne, ale v rámci tej spomienky sme nechceli meniť techniku ani sa približovať tomu, čo robíme teraz," dodala Horňáková Černayová.
Do obrazov vložili svoju identitu
Kurátorku výstavy Radku Nedomovú podľa jej slov príjemne prekvapil pohľad mladých ľudí na tradičnú tému. „Človek by možno očakával, že sa tu budú odohrávať tradičné témy, oni to ale poňali každý po svojom a, čo som veľmi rada, každý tam vložil niečo zo svojej identity, spomienok a súkromie," povedala kurátorka. Výstava Legenda o Omarovi a Fatime zostane v Trenčíne do 3. apríla. Podľa autorov ich už oslovilo Kultúrno-informačné centrum v Piešťanoch, kde by mali o výstavu záujem. Diela trenčianskych umelcov by tak mohli putovať aj do ďalších miest.