NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Test písal v štyroch základných školách v meste 194 žiakov. Zapečatené balíky so zadaniami testov i hárkami s odpoveďami priniesol do škôl kuriér. Deviataci riešili najskôr šesťdesiat minút dvadsať úloh z matematiky. Po prestávke pokračovali v riešení dvadsiatich úloh zo slovenského jazyka. Výsledky dostanú školy v elektronickej podobe už koncom marca, žiaci v celej republike až v apríli.
Výpočtovo náročné úlohy z matematiky
Časový limit šesťdesiat minút na matematiku sa zdal nedostatočný väčšine žiakov i mnohým pedagógom. Obsahoval niekoľko časovo obtiažnych úloh najmä z geometrie. „Úlohy boli náročné na geometrické videnie i na čítanie s porozumením. Žiaci mali dostať určite viac času na ich vyriešenie. Test nebol vhodne postavený ani pre všetky stupne známok," povedala matematikárka Renáta Hlavatá zo Základnej školy na Ulici kpt. Nálepku. Podľa nej tohtoročné testovanie z matematiky bolo jedným z najťažších od roku 2005, kedy sa začal monitoring uskutočňovať. Potvrdili to aj mnohí žiaci, ktorí v príprave preriešili všetky testy od vzniku monitorovania. Učebné osnovy premetu však tvorcovia testu podľa Hlavatej dodržali.
Slovenský jazyk sa zaoberal aj výrobou papiera
V teste zo slovenčiny prevládali otázky z gramatiky a slohu, menej zastúpené boli otázky z literatúry. „Test bol primeraný vedomostiam žiakov," povedala slovenčinárka Dagmar Valová. Nepáčili sa jej však otázky týkajúce sa spisovnosti slov. Podľa nej by potreboval učiteľ nekonečný priestor, aby žiakovi vysvetlil, čo všetko je spisovné a nespisovné. „Spisovných a nespisovných slov je nezmerateľné množstvo. To nie sú vhodné otázky na preverenie vedomostí," vysvetlila. Viac by overila vedomosti z gramatiky, ktorej sa na základných školách venuje najviac času. Vhodný sa jej nezdal byť ani dlhý text s neznámou témou výroby papiera. Žiak mal osem bodov textu usporiadať chronologicky. „Pre vystresovaného žiaka sú to dlhotrvajúce otázky, ktoré môžu demotivovať hneď v úvode," dodala.