Ďalšia vlna prechodu z analógového na digitálne terestriálne vysielanie na Slovensku zasiahne aj Trenčiansky kraj. Jeho obyvatelia si už od konca marca budú môcť naladiť digitálny signál.
TRENČÍN. V tomto období od marca do júna dôjde k postupnému vypínaniu veľkého počtu vysielačov šíriacich analógové televízne vysielanie na území takmer celého Slovenska a zároveň sa úmerne zvýši pokrytie digitálnym televíznym signálom.
Ako povedal marketingový manažér spoločnosti Towercom Michal Šuran, podľa predbežného harmonogramu zapínania vysielačov DVB-T a vypínania základných analógových televíznych vysielačov dôjde v priebehu mája Potom dôjde k úplnému a definitívnemu vypnutiu ďalších analógových televíznych vysielačov pre oblasť Trenčianskeho kraja.
K vypnutiu analógového vysielača Trenčín – Nad Oborou dôjde najneskôr k 12. aprílu a vysielačov Uhrovec – Ostrý Vrch a Nové Mesto nad Váhom – Veľká Javorina v priebehu mája.
Ako upozornil Šuran, počas časového obdobia prechodu z analógového na digitálne terestriálne televízne vysielanie môže byť príjem televízneho signálu obmedzený či prerušovaný z dôvodu potrebných prác na vysielači. Tie sa budú vykonávať výlučne počas pracovnej doby. V lokality Trenčín môže dôjsť k výpadkom v období od 12. apríla do 3. mája.
V okrajových oblastiach pokrytia uvedených lokalít môže byť analógový signál niektorých programov čiastočne ďalej dostupný až do ukončenia celoplošného prechodu na digitálne vysielanie.
Zmena prechodu na digitálne vysielanie sa týka všetkých domácnosti, ktoré prijímajú televízny signál buď individuálnymi anténami alebo cez kolektívne cez spoločné televízne antény. Domácnosti, ktoré prijímajú televízne programy cez sieť niektorého z káblových operátorov, zo satelitu alebo cez telekomunikačné siete či už metalické alebo optické, sa do procesu digitalizácie nebudú zapájať, pretože na ich doterajšom spôsobe príjmu signálu sa nič nezmení.
Po tom, ako sa analógový terestriálny signál vypne, nebudú pôvodné analógové televízne prijímače schopné dekódovať a zobrazovať nový druh signálu. Ako objasnil Šuran, majiteľ takéhoto príjímaču má niekoľko možností príjmu digitálneho televízneho signálu. „Buď si zakúpi set-top box alebo zadováži si nový integrovaný televízny prijímač, televízny prijímač so zabudovaným digitálnym dekodérom."