TRENČÍN. Za Deň protestu slovenských lekárov proti situácii, ktorá vládne v zdravotníctve, vyhlásila Slovenská lekárska únia špecialistov stredu 9. marca. Vyzvala všetkých lekárov bez rozdielu, aby v čase od 13. do 14. hodiny prerušili poskytovanie zdravotnej starostlivosti, aby sa venovali administratívnej činnosti, alebo aby si vybrali náhradné voľno.
Alergologička Darina Tilandyová z Trenčína si myslí, že je dôvod štrajkovať. Pripojí sa spôsobom, ktorý jej vyhovuje. V čase symbolického štrajku už bude mať po ordinačných hodinách. „Popoludní by som mala iba prednostne objednaných platiacich pacientov, ale si ich neobjednám. Ak by to ale malo byť dopoludnia, nemohla by som si to dovoliť," povedala.
Otorinolaryngológ Peter Prekop sa ku štrajku nepripojí. „Ide o jedinú krčnú ambulanciu v celom Trenčianskom okrese, kolegyňa má dovolenku, takže nemôžem ambulanciu zatvoriť," povedal. Navyše formu protestu považuje za bezzubú. „Nevidím v takomto štrajku zmysel. Som za to, aby sa riešila situácia, ale iným spôsobom."
Neurologička Silvia Adamovičová na otázku, či sa ku štrajku ich ambulancia pripojí jednoznačne odpovedala – „Pripojíme sa a nebudeme ordinovať." Niektorí z opýtaných lekárov ešte v piatok 4. marca vôbec o štrajku nevedeli, iní neboli rozhodnutí, ako naň budú reagovať.
Tichú podporu protestu vyjadria podľa riaditeľa Fakultnej nemocnice v Trenčíne nemocniční lekári. „Naše ambulancie musia fungovať bez prerušenia," povedal Rudolf Lintner, ktorý je zároveň prezidentom Regionálnej lekárskej komory v Trenčíne. „Rada slovenskej lekárskej komory súhlasí s postupom lekárov špecialistov, ktorí sú jej členmi a podporuje ich," povedal.
Únia špecialistov sformulovala štrnásť požiadaviek a spolu s výzvou k hodinovému štrajku ich zverejnila 17. februára. Podľa Andreja Janca, prezidenta únie, nepriorizujú medzi požiadavkami výšku platov. „Prioritné sú všetky požiadavky, lebo do seba zapadajú. Ide o komplex problémov, na ktoré sme jednotlivo upozorňovali v priebehu 21 rokov. Keďže ide často o odborné veci, málokedy si ich ľudia všimli popri svojich bežných problémoch. Verejnosti teda skôr unikali," povedal Janco.
Cieľom protestu podľa neho je rozvíriť širokú diskusiu o tom, ako zabezpečiť poskytovanie zdravotníckej starostlivosti pacientom vo vyhovujúcich podmienkach a vytvoriť tlak na to, aby sa okamžite balík problémov riešil.